Już po raz jedenasty przeprowadzimy akcję Światełko dla Czerwca’56. Jej celem jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z Poznańskim Czerwcem. Od 5 lat stawiamy symboliczne znicze na grobach uczestników Czerwca’56. Nasze symboliczne światełko zapłonie również na mogiłach osób, które walczyły, by pamięć o poznańskim zrywie niepodległościowym nie zaginęła.

Inauguracja XI edycji odbędzie się 26 października 2021 roku o godz. 11:00 przy grobie Józefa Granatowicza, który znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu, pole 31, kwatera A, rząd 11, miejsce 1 (wejście od ul. Gnieźnieńskiej).

Józef Granatowicz urodził się 24 maja 1901 roku w Mainz nad Menem, w polskiej rodzinie. Do Polski przyjechał po zakończeniu I wojny światowej. Był żołnierzem Błękitnej Armii gen. Hallera. Maturę zdał w Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. Studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, uzyskując w 1927 roku tytuł doktora.

W czasie Kampanii Wrześniowej działał jako lekarz wojskowy. W czasie okupacji pracował w Klinice Omega w Warszawie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Poznania, gdzie wznowił działanie Kliniki Uniwersyteckiej, a następnie doprowadził do rozwoju Szpitala ss. Elżbietanek przy ul. Łąkowej. Dzięki przebudowie nieużywanego budynku przy narożniku ulicy Mickiewicza i Poznańskiej doprowadził do powstania Szpitala Miejskiego im. Raszei. Szpitalem kierował w latach 1951-1966. 28 czerwca 1956 roku, wraz ze swoim personelem medycznym, udzielał pomocy rannym i poszkodowanym. Podjął wówczas decyzję o nienotowaniu nazwisk przyjmowanych osób do szpitala, dzięki czemu wielu uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 uniknęło represji. Józef Granatowicz zmarł 24 listopada 1978 roku w Poznaniu.

Akcja potrwa od 25 do 29 października 2021 r. Prosimy o dostosowanie formy oraz czasu odwiedzin mogił do swoich możliwości i panujących obostrzeń pandemicznych.

Zwracamy się z uprzejmą prośbą, by każda osoba zainteresowana Światełkiem dla Czerwca ’56 wspomogła nas w upamiętnianiu osób związanych z Poznańskim Czerwcem’56. Zachęcamy do wykonania pamiątkowej fotografii z zapalonym zniczem przy miejscu pochówku jednej z osób objętych akcją. Po wykonaniu zdjęcia prosimy o przesłanie na adres: czerwiec@wmn-old.pl Zdjęcie umieścimy na naszej stronie internetowej.

Przesłanie fotografii z widocznym autorem zdjęcia i/lub osobą towarzyszącą jest jednocześnie zgodą na publikację wizerunku oraz rozpowszechnianie go na platformach komunikacji wirtualnej: strona internetowa.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności