Przedszkola i szkoły

OFERTA DLA NAUCZYCIELI

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości to nie tylko stała ekspozycja, ale również wystawy czasowe. Zapraszamy nauczycieli na cykl spotkań z najnowszymi prezentacjami, w ramach których kuratorzy będą przewodnikami. Wyjście do muzeum oraz uczenie w przestrzeni ekspozycji jest formą uatrakcyjnienia zajęć, którą warto wprowadzić, dlatego nasz cykl jest formą prezentacji tego, w jaki sposób uczyć historii. Z drugiej strony nasi kuratorzy, którzy również są doświadczonymi pedagogami, zaprezentują jak mówić o historii z pasją.Dla chętnych biorących udział w wydarzeniu możemy przygotować zaświadczenia o udziale w szkoleniu.Zapraszamy do wcześniejszego kontaktu: +48 691 266 779, edukacja@wmn-old.pl Program oprowadzań kuratorskich:

9.12.2022 r. godz. 14:00 – bilet 8 zł
„Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny”

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, Stary Rynek 3, Odwach

Zapisy: tel. +48 691 266 779, edukacja@wmn-old.pl

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

OFERTA DLA SZKÓŁ 
ZWIEDZANIE Z EDUKACJĄ
(STACJONARNE)

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Lekcja muzealna na wystawie czasowej: Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny”

w ofercie do 21 lutego 2023 r.

Miejsce: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Termin: środy w godzinach 11.00 – 13.00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym

Czas trwania: około 45 minut

Liczba uczestników: jedna klasa

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Opis: Podczas zajęć przybliżymy uczniom historie i losy Wielkopolan, którzy w czasie pierwszej wojny światowej przymusowo służyli w armii niemieckiej. Walczyli i ginęli za obcą sprawę, z nadzieją na odrodzenie się niepodległej Polski. W naszej opowieści na pierwszym miejscu stawiamy człowieka – skupiając się na ukazaniu zbiorowych i indywidualnych doświadczeń Wielkopolan.

Zapisy: tel. +48 (61) 8531 993

Koszt: bilet wstępu do Muzeum, który uprawnia także do zwiedzania wystawy stałej

 

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Lekcja muzealna: „Stan wojenny w Polsce”

Miejsce: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Termin: środy, czwartki i piątki w godzinach 10.00 – 15.00 po wcześniejszym kontakcie telefonicznym

Czas trwania : 45 minut

Liczba uczestników: grupa składająca się z jednej klasy

Lekcja muzealna przeznaczona jest dla uczniów 7. i 8. klasy szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Opis: Proponowana lekcja muzealna dotyczyć będzie stanu wojennego w Polsce. Podczas lekcji uczestnicy zapoznają się z przyczynami i skutkami wprowadzenia stanu wojennego, dowiedzą się jak stan wojenny w Polsce wpłynął na mieszkańców kraju, jak był przez nich odbierany wówczas, i jak oceniany jest obecnie. Podczas lekcji muzealnej odbiorcy dowiedzą się również o opozycyjnych działaniach członków N.S.Z.Z „Solidarność”. Podczas lekcji muzealnej przewidziane jest także oprowadzanie po wystawie czasowej „Czekając na prawdę… Piotr Majchrzak 1963 – 1982”. Wystawa dotyczy najmłodszej ofiary stanu wojennego w Poznaniu.

Zapisy: tel. +48 (61) 8529 464

 

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

Warsztaty „Obrona Cywilna w PRL-u” i zakładanie masek przeciwgazowych

Miejsce: Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania, ul. Słupska 62

Termin: środy i piątki, godz. 11:00

Czas trwania: 45 – 60 min

Opis: Podczas warsztatu uczestnicy poznają genezę, rozwój, zasięg i system ochrony cywilów w Polsce Ludowej. Dzięki archiwalnym fotografiom z tamtego okresu zdobędą również wiedzę na temat tego, jak wyglądały ćwiczenia OC oraz w jaki sposób popularyzowano wiedzę na ich temat.

Podczas proponowanego warsztatu przeprowadzony zostanie pokaz zakładania masek przeciwgazowych. Osoby chętne będą mogły również wziąć czynny udział w wydarzeniu i spróbować samodzielnie założyć maskę.

Udział w warsztacie możliwy po telefonicznym zapisaniu.

Liczba uczestników w każdej grupie: 15 osób

O zapisach na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy: tel. +48 (61) 8529 464

 

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Zachęcamy do zapoznania się z kluczowymi pozycjami naszej aktualnej oferty łączącej zwiedzanie z edukacją oraz dzielenia się informacjami o niej z osobami działającymi na polu oświaty i kultury, pasjonatami historii zajmującymi się jej popularyzacją we własnym środowisku, biurami podróży itp. Jeśli przedłożone ogólne informacje nt. oferty dla grup zorganizowanych wzbudzą Państwa zainteresowanie, w celu uzyskania szczegółowych wyjaśnień oraz uzgodnienia terminu i sposobu obsługi prosimy dzwonić pod nr tel. 61 848 31 38.

Profilowane oprowadzanie

Profilowanie oprowadzanie, poza różnicowaniem stylu narracji w zależności od potrzeb poznawczych muzealnych gości, polega na włączaniu do podstawowego programu zwiedzania Fortu VII poszerzonych kwestii tematycznych – takich, które pozwolą grupom pozostającym pod opieką instytucji i organizacji prowadzących działalność oświatową, kulturalną i naukową uznać narrację przewodnika za narzędzie umożliwiające skuteczniejsze realizowanie założonego celu edukacyjnego. Dodatkowym wkładem tematycznym może być np. włączenie do narracji kwestii przydatnych przy omawianiu lektur szkolnych poświęconych II wojnie światowej. Profilowaniem może być także wprowadzanie akcentów poświęconych konkretnym wydarzeniom, osobom czy środowiskom. Chodzi o to, by dać zwiedzającym przeświadczenie, że poznając historię obozu w Forcie VII, skupiają się w istocie na ludziach i sprawach bliskich społeczności, której są częścią. Taki sposób profilowania oprowadzania pozwala na traktowanie go jako elementu edukacji regionalnej.

Przykładowe wątki tematyczne akcentowane podczas profilowanego oprowadzania:

  1. Powstańcy wielkopolscy w „obozie krwawej zemsty”;
  2. Działacze polityczni i społeczni poddani represjom w Forcie VII;
  3. Przedstawiciele świata nauki wśród ofiar „obozu krwawej zemsty”;
  4. Ludzie kultury i sztuki jako „element politycznie niebezpieczny” więziony w Forcie VII;
  5. Martyrologia wielkopolskiego duchowieństwa w Forcie VII;
  6. Wielkopolscy harcerze osadzeni w Forcie VII;
  7. Członkowie wojskowych i cywilnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego w niemieckiej katowni w Forcie VII.

Profilowane oprowadzania są przeznaczone dla grup zorganizowanych powyżej 13 roku życia.

Informacje i zapisy: telefon: +48 61 848 31 38; e-mail: mmw@wmn-old.pl

Czuję, pojmuję, szanuję… Oprowadzanie z narracją historyczną ukierunkowaną na rozwijanie empatii

Podczas spaceru po Forcie VII zwiedzający wysłuchują narracji skoncentrowanej na przeżyciach osób, które znalazły się w „obozie krwawej zemsty” – zarówno więźniów, jak i ich oprawców. Historia niemieckiej katowni w Forcie VII prezentowana jest w sposób, który skłania do refleksji nie tylko nad położeniem ofiar – ich cierpieniem, strachem, heroizmem, niezłomną wiarą w sens wyznawanych wartości, niepewnością, poczuciem beznadziejności itd. – lecz także zachęca do podjęcia próby pochylenia się nad stanami umysłu tych, którzy kierowani poczuciem zemsty, wyższości, upojeni posiadaną siłą i władzą, zamieniali się w bestie. Poznając historię Fortu VII z okresu II wojny światowej, zwiedzający doświadczają inspiracji do przemyśleń nad zjawiskami takimi jak ideologicznie stymulowane uprzedzenia, rewanżyzm, formy i konsekwencje mowy nienawiści itp.

Oprowadzenia, podczas których narracja historyczna jest narzędziem rozwijania empatii, przeznaczone są dla grup złożonych z osób od 13 roku życia. Przygotowane wersje narracyjne umożliwiają obsługę szerokiego spektrum odbiorców: począwszy od uczniów starszych klas szkoły podstawowej, skończywszy na seniorach.

Informacje i zapisy: telefon: +48 61 848 31 38; e-mail: mmw@wmn-old.pl

Plakat informacyjny do pobrania Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII Oferta Edukacyjna

 

Specjalne potrzeby edukacyjne.

Wybrane przez Państwa zajęcia możemy również poprowadzić dla grup o specjalnych potrzebach edukacyjnych (z niepełnosprawnością słuchu, wzroku i intelektualną). Prosimy o wcześniejszy kontakt, celem jak najlepszego dostosowania zajęć do potrzeb uczestników. W przypadku grup z niepełnosprawnością słuchu prosimy o przybycie z tłumaczem języka migowego.

Z uwagi na trwającą pandemię w/w zajęcia są tymczasowo wstrzymane.

Regulamin tymczasowy zwiedzania

 

UŁATWIENIA DLA ZWIEDZAJĄCYCH W MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919 ORAZ W MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO – CZERWIEC 1956.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, w związku z realizacją projektu pn. „Ułatwienie dostępu do wystaw w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości dla osób z niepełnosprawnościami” zaprasza do swych dwóch oddziałów – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, w których w wyniku dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury przygotowana została oferta dla osób o specjalnych potrzebach, z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i ruchową.

 

Dzięki realizacji zadania dwa poznańskie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – znajdujące się na Starym Rynku, w zabytkowym budynku Odwachu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (w gmachu Centrum Kultury Zamek) uzyskały możliwości przyjmowania osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną i ruchową.

Dla osób z tych grup przygotowane zostały specjalne, uatrakcyjnione ścieżki zwiedzania, na których zlikwidowano najistotniejsze bariery i zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać zwiedzający.

Wystawy w obu oddziałach zostały wyposażone m.in. w  pola uwagi oraz listwy kontrastowe i tabliczki, które zabezpieczają przed elementami mogącymi stanowić zagrożenie.

 

Ponadto, w poszczególnych oddziałach zamontowano i wykonano: 

  1. opisy audiodeskryptywne wybranych dwudziestu eksponatów – ze zbiorów Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956;
  2. zestawy przenośne FM (pętle indukcyjne) – po trzy w każdym oddziale;
  3. termoformowane tyflografiki (po jednej dla każdego oddziału);
  4. tabliczkę z opisem w alfabecie Braille’a do windy w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956;
  5. tłumaczenie dokumentów na język migowy (odtwarzanych w czasie projekcji filmów – dokumentów) dla obu oddziałów;
  6. pasy ostrzegawcze na schodach i ekspozycjach w obu oddziałach;
  7. pola uwagi w obu oddziałach;
  8. plan tyflograficzny układu pomieszczeń w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956;
  9. tabliczki w alfabecie Braille’a na drzwiach oraz kody QR i NFC (w obu oddziałach);
  10. tabliczki w alfabecie Braille’a na eksponaty oraz kody QR i NFC (w obu oddziałach);
  11. nakładki brajlowskie na poręcze (w obu oddziałach).

 

W efekcie – w obu muzealnych oddziałach, po wprowadzeniu ścieżek prowadzenia i zniwelowaniu najistotniejszych barier powstały możliwości prowadzenie zajęć dla grup osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, intelektualną, ruchową.

Zniwelowanie barier ułatwia też poznawanie muzealnych ekspozycji pozostałym osobom – zwiedzającym indywidualnie, rodzinom z dziećmi, seniorom.

 

Co ważne – do prowadzenia takich zajęć muzealnych, obsługi zainstalowanych urządzeń i pomocy osobom z niepełnosprawnościami przygotowani też zostali pracownicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 19564 – podczas specjalnego szkolenia. Pracownicy obu oddziałów gotowi też są do udzielania dodatkowych informacji, pomogą w zwiedzaniu i poruszaniu się po wystawach osobom z niepełnosprawnościami.

 

Wszelkie pytania dotyczące możliwości zwiedzania naszych oddziałów oraz rezerwacji można kierować pod następujące adresy i telefony:  

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

61-809 Poznań

+48 61 852 94 64

czerwiec@wmn-old.pl

 

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Stary Rynek 3, Odwach
Poznań
+48 61 853 19 93

odwach@wmn-old.pl

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956! oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

 

Projekt pod nazwą:

„Ułatwienie dostępu do wystaw w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości dla osób z niepełnosprawnościami”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego