„Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę” – wystawę pod takim hasłem w rocznicę przysięgi Wojsk Wielkopolskich otworzył w czwartek 26 stycznia, na Placu Wolności w Poznaniu, Wojewoda Wielkopolski, Zbigniew Hoffmann.

Są to fotografie, umieszczone na konstrukcjach o wymiarach 3,5 na 4 metry, a wykonane 98 lat temu właśnie w tym miejscu. 26.01.1919 roku Armia Wielkopolska z generałem Józefem Dowborem Muśnickim złożyła przysięgę
„W obliczu Boga Wszechmogącego, w Trójcy Świętej Jedynego, ślubuję,
że Polsce, Ojczyźnie mojej, i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę,
że kraju ojczystego i dobra narodowego do ostatniej kropli krwi bronić będę,
że Komisarjatowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu i dowódcom i przełożonym swoim, mianowanym przez tenże Komisarjat, zawsze i wszędzie posłusznym będę,
że w ogóle tak się zachowywać będę, jak to przystoi na mężnego i prawego żołnierza Polaka,
że po zjednoczeniu Polski złożę przysięgę żołnierską, ustanowioną przez polską zwierzchność państwową.”

Wydarzenie upamiętnił na zdjęciach poznański fotograf Kazimierz Greger. To dzięki niemu pozostały dla nas współczesnych wzruszające obrazy tych historycznych chwil. Otwarta przez Wojewodę Wielkopolskiego wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 26 stycznia do 3 lutego.

W uroczystości na Placu Wolności wziął udział także Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tomasz Łęcki. WMN sprawuje Patronat Merytoryczny nad wystawą. Na placu Wolności pojawili się również uczniowie poznańskich i podpoznańskich szkół. Wszyscy uczestnicy przeszli potem pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie złożono kwiaty.

Przysięga Wojsk Wielkopolskich na początku w 1919 roku miała swój wymiar symboliczny. Była manifestacją wolności Polaków, w wolnym już Poznaniu, mimo, że na frontach Wielkopolski trwały wciąż zacięte walki z żołnierzami pruskiej armii. Granice Polski wciąż były dyskutowane na arenie międzynarodowej, a Wielkopolska formalnie nadal była częścią Niemiec. Utworzenie sprawnej armii w tak krótkim czasie – po długotrwałym okresie niewoli – było niespotykanym fenomenem i źródłem dumy nie tylko mieszkańców Poznania i Wielkopolski, ale całej odradzającej się Polski. Przysięga na placu Wolności była też punktem zwrotnym Powstania Wielkopolskiego, bo powstańcy od tego momentu stali się żołnierzami regularnego wojska oraz nieformalną częścią armii polskiej.

Wystawa na Placu Wolności w Poznaniu została zorganizowana przez Wojewodę Wielkopolskiego, Polską Spółkę Gazownictwa oraz Fundację PGNiG „Rozgrzewamy Polskie Serca”. Partnerami wydarzenia są Wojskowy Instytut Wydawniczy – wydawca miesięcznika Polska Zbrojna, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

 

Powrót do listy kategorii Wystawy