Tłum poznaniaków obejrzał inscenizację historycznego powitania wysłanników Cesarza Napoleona – Generała Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego w 1806 roku. W tym roku minęło 215 lat od wydarzenia, które rozpoczęło pierwsze zwycięskie powstanie w Wielkopolsce. Na inscenizację przed Odwachem przyszło bardzo dużo rodzin z dziećmi. Publiczność nagrodziła widowisko dużymi brawami.

Narratorem historii był dyrektor WMN Przemysław Terlecki, który podkreślił, że „powstanie wielkopolskie 1806 roku wciąż czeka na powszechne odkrycie”. W postać generała Dąbrowskiego wcielił się Tomasz Klauza z Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach. Józefa Wybickiego zagrał Jan Szymański z WMN, muzycznie opowieść poprowadził Jacek Hałas, który klimat epoki przywołał grając na lirze korbowej. Na perkusji wspierał Jakub Szwarc. Grupa Rekonstrukcyjna 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego w mundurach z epoki bardzo się publiczności spodobała. Całość wyreżyserował Marcin Matuszewski. Za zaangażowanie w inscenizację dziękujemy uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 59 im. Generała Dąbrowskiego w Poznaniu oraz lektorom – Jakubowi Karpisiakowi. Filipowi Klepackiemu i Mariuszowi Matuszewskiemu. Podziękowania również dla Przemysława Walewskiego za rolę napoleońskiego żołnierza i szczudlarzom z Teatru z Głową w Chmurach.

Wkrótce na antenie TVP3 Poznań zostanie pokazana relacja z tej inscenizacji.

Historia Napoleona w Wielkopolsce, przyjazdu przyjaciół Dąbrowskiego i Wybickiego do Poznania i powstania wielkopolskiego z 1806 roku przyciągnęła spore grono zainteresowanych do PTPN na wykład prof. UAM Rafała Dobka. Słuchacze bardzo żywo włączyli się do dyskusji. Profesora pytano m.in. o emocje jakie Napoleon wywoływał w Wielkopolsce, o jego stosunek do Polaków i do Rosji, ale też ubolewano, że powstanie 1806 roku jest tak mało znane.

Józef Wybicki i Serce Generała Dąbrowskiego spoczywają w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu. 

Cieszy nas, że dużym zainteresowaniem cieszyła się Gra Miejska „Za Napoleonem” w ramach cyklu „walizki z historią” przygotowana przez Piotra Koteckiego z Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Do 10 listopada w Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku można oglądać obraz „Wjazd gen. J.H. Dąbrowskiego do Poznania” Jana Gładysza z zbiorów PTPN (własność Muzeum Narodowe).

Jeszcze w niedzielę w Odwachu można kupić w cenie promocyjnej – 17 zł książkę pod red. Witolda Molika „Generał Jan Henryk Dąbrowski 1755 – 1818”  – polecamy to wydawnictwo.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

PODZIĘKOWANIA

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu – dziękujemy za finansowe wsparcie inscenizacji .

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych Partnerów :

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Enea Operator, TVP3 Poznań, Radio Poznań

oraz dla naszych Przyjaciół, bez których ta inscenizacja by się nie udała:

Biblioteka Kórnicka, Wizja Multimedia, 12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej, Zespół Goślińskie Chabry, Kibice Lecha Poznań, Enea Oświetlenie, Caritas Poznań

Realizacja Filmowa TVP3 Poznań

„Wjazd gen Henryka Jana Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania” w Mediach:

epoznan.pl – zapis relacji z wydarzenia [live]

epoznan [fotorelacja] – https://epoznan.pl/news-news-123271-na_starym_rynku_zainscenizowano_przyjazd_wybickiego_i_dabrowskiego_do_poznania?fbclid=IwAR0XlmTW477m3ZokgbWTh7flPJu3RRAHbzUkvvU_gVQ_L8TInnGHVd1TxzU

Radio Poznań – https://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/dabrowski-i-wybicki-znow-w-poznaniu_3

WTK – https://wtk.pl/news/75247-dziewietnastowieczne-legiony-polskie-odwiedzily-stary-rynek-w-poznaniu?src=&srcindex=&device=dt

TVP 3 Poznań – https://poznan.tvp.pl/56793226/przyjazd-ktory-dal-nadzieje-215-lat-od-poczatku-powstania-wielkopolskiego 

Głos Wielkopolski – https://gloswielkopolski.pl/wielka-inscenizacja-na-starym-rynku-jan-henryk-dabrowski-i-jozef-wybicki-przyjechali-do-poznania-zdjecia/ar/c13-15890333

 

FOTORELACJA – Tomasz Januszewski

Powrót do listy kategorii Aktualności