Wystawy – Inscenizacja – Warsztaty to efekt współpracy Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz Muzeum Uzbrojenia. Zapraszamy na wprowadzenie do historii PRL-u w sobotę (11.12) na ulicę Słupską 62, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy, a w niedzielę (12.12) w wigilię 40. Rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego na inscenizację oraz wystawę do Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

PRL to epoka, która się od nas oddala. Wielu młodych ludzi poznaje ją już wyłącznie dzięki opowieściom dziadków, ponieważ ich rodzice są zwyczajnie zbyt młodzi, by jej doświadczyć. Dlatego wspólnymi siłami specjalistów z Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oraz Muzeum Uzbrojenia przygotowaliśmy dla Państwa podróż w czasie do tych dalekich, a zarazem bliskich czasów. Przed nami dwa dni i dwa oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w których czekają: wystawy, inscenizacja i warsztaty.

Sobota to zaproszenie do Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania, który w czasach PRL-u był punktem dowodzenia Obrony Cywilnej Miasta Poznania. Właśnie w tym naturalnym środowisku przygotowaliśmy otwarcie wystawy „Obrona Cywilna w PRL-u”, która powstała dzięki współpracy z Radą Osiedla Krzyżowniki-Smochowice. Część prezentowanych fotografii pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego, jednak nieocenione stały się archiwa prywatne: Pana Przemysława Wiśniewskiego oraz Pana kpt. rez. mgr Andrzej Dominik Ohde.

Więcej informacji o wystawie oraz programie edukacyjnym.

Niedziela to szczególny dzień, który poprzedza 40. Rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce. W godzinach otwarcia Muzeum Uzbrojenia zaprosimy Państwa na inscenizację plenerową „Posterunku Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981 roku”, będzie to okazja do zobaczenia przeszłości dzięki grupom rekonstrukcji historycznej. Partnerem wystawy jest Region Wielkopolska NSZZ Solidarność, dzięki których wsparciu powstała wystawa pt. „Przemoc i opór”. Zaprezentowane pamiątki z tamtego czasu, doskonale równoważą problematykę wydarzenia historycznego, jakim był stan Wojenny w Polsce. Zależy nam przede wszystkim na spotkaniach międzypokoleniowych, w których trakcie, młodzi, młodsi i najmłodsi, będą mogli poznać kawałek historii, który dla niektórych nie jest odległą przeszłością.

Więcej informacji o inscenizacji oraz wystawie.

Muzeum Powstania Poznańskiego oraz Muzeum Uzbrojenia, odziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, zapraszamy!

PROGRAM WYDARZEŃ

SOBOTA 11 grudnia Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (ul. Słupska 62)

11:00 Wernisaż wystawy: „Obrona Cywilna w PRL-u”

NIEDZIELA 12 grudnia Muzeum Uzbrojenia (Park Cytadela)

10:00-16:00 Inscenizacja Posterunku Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej z grudnia 1981 roku – plac przed Muzeum (Park Cytadela)

10:00-16:00 “Przemoc i opór” – wystawa pamiątek z okresu Stanu Wojennego – Muzeum Uzbrojenia – IV sala

Przypominamy Muzeum działa w reżimie sanitarnym, z uwagi na Państwa oraz nasze zdrowie uprzejmie prosimy o stosowanie się do rządowych zaleceń. Dlatego, pomimo wydarzeń o charakterze plenerowym, w dużych skupiskach ludzkich, prosimy o zachowanie dystansu, a w sytuacji braku takiej możliwości o nałożenie maseczki. W obiektach muzealnych obowiązują aktualne obostrzenia, czyli limit: 1 osoba na 15m2. W zamkniętych przestrzeniach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zwracamy szczególną uwagę oraz prosimy o dezynfekcję dłoni po przyjściu do budynku, noszenie maseczek oraz o zachowanie dystansu wobec innych odwiedzających.

Powrót do listy kategorii Aktualności