Tegoroczna poznańska edycja Nocy Muzeów nie odbędzie się. Nie oznacza to jednak braku atrakcji dla miłośników historii. Europejską Noc Muzeów oraz przypadający 18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów chcemy na przekór pandemii, symbolicznie uczcić. Przygotowaliśmy więc dla Państwa kilka propozycji na najbliższe majowe dni. Wśród nich – nowa wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz akcja społeczna, której inicjatorem jest Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956.
Pandemia Covid-19 pokrzyżowała tegoroczne działania związane z obchodami Nocy Muzeów. Poznańska edycja została odwołana. Dzięki majowemu zniesieniu części obostrzeń, instytucje kultury są już jednak dostępne dla turystów, choć podczas zwiedzania nadal obowiązują zasady reżimu sanitarnego.
W najbliższy majowy weekend zapraszamy Państwa do odwiedzenia oddziałów naszego Muzeum. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, Muzeum Martyrologii Wielkopolan-Fort VII, Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań będą dla Państwa dostępne w sobotę od godz. 10 do 17 oraz w niedzielę od 10 do 16.
Od soboty do Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, będzie można dojechać pilotażową linią 102 uruchomioną przez ZTM Poznań. W dziewiczą trasę „ogórek” – cieszący się szczególną sympatią turystów zabytkowy autobus marki Jelcz, wyruszy 15 maja. Wielbiciele starych autobusów i miłośnicy poznańskiej historii będą mogli dotrzeć do szczególnego miejsca, jakim na mapie Poznania jest Fort VII. To nie tylko interesujący przykład niemieckiej architektury militarnej z końca XIX w., lecz przede wszystkim ważne miejsca pamięci, służące utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności przez niemieckiego okupanta.
Od 15 maja oddział WMN – Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zaprasza mieszkańców miasta do udziału w tworzeniu wirtualnej Mapy Miejsc Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Opracowana wspólnie z Państwem mapa, będzie idealnym punktem wyjścia do kolejnych inicjatyw, których celem jest propagowanie wiedzy o historii robotniczego strajku sprzed 65 lat i formach jego upamiętniania. Mapa stworzona wspólnie z Państwem, już za miesiąc pojawi się na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Jej publikacja planowana jest na 15 czerwca.
15 maja to także rocznica urodzin Leona Prauzińskiego – żołnierza Powstania Wielkopolskiego, cenionego malarza i rysownika, twórcy prac przedstawiających ważne momenty powstańczej historii. Patriotyczna wymowa obrazów i rysunków Leona Prauzińskiego była solą w oku dla Niemców niemogących pogodzić się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uznany przez nich za szczególnie niebezpiecznego wroga III Rzeszy, został zamordowany w „obozie krwawej zemsty”, jak hitlerowcy określali katownię w Forcie VII. Postać Leona Prauzińskiego przybliży film przygotowany przez Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII.
18 maja, w Międzynarodowym Dniu Muzeów, pod dachem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zagości „Wystawa jednego eksponatu”. W ramach ekspozycji do 6 stycznia 2022 r. oddział WMN prezentować będzie najnowsze nabytki. Na szczególną uwagę zasługiwać będą m.in. dary mieszkańców z akcji-zbiórki ogłoszonej w jubileuszowym roku stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości pragnie tym przedsięwzięciem podkreślić znaczenie i rangę każdej pamiątki po Powstaniu Wielkopolskim jaka trafia do muzealnych zbiorów. Na wystawie pojawią się wybrane, najwartościowsze i najciekawsze muzealia.
Zapraszamy!