9 listopada na Starym Rynku o godzinie 12.05 (tuż po „koziołkach”) przypomnimy historię, która wydarzyła się 213 lat temu. Inscenizację wjazdu do Poznania generała Jana H. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego pokażemy jednak w zupełnie innej formie niż w poprzednich latach i też z tej okazji zaśpiewamy z widzami Hymn Polski z oryginalnym tekstem Józefa Wybickiego!

Tegoroczną inscenizację przygotowuje grupa poznańskich artystów posiadających bogate doświadczenie teatralne, muzyczne i plastyczne, szczególnie przy tworzeniu spektakli i widowisk plenerowych.

Reżyserem jest Janusz Stolarski, aktor i reżyser, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, znany w mieście między innymi z przyjętych entuzjastycznie przedstawień opowiadających historię Poznańskiego Czerwca 1956 roku: „Stukot/Czerwiec’56|” i „Trzy tramwajarki”. Janusz Stolarski na stałe pracuje z grupami zagrożonymi wykluczeniem, w ramach projektu Teatr Powszechny CK Zamek prowadzi Teatr Pod Fontanną.

Nad muzyką pracuje Jacek Hałas, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, śpiewak, tancerz, aktor, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca w Poznaniu i Szczecinie. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach. Praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej. Na instrumentach perkusyjnych będzie mu towarzyszył bardzo zdolny muzyk młodego pokolenia – Jakub Szwarc.

Nad scenografią i obiektami plastycznymi do inscenizacji pracuje Ewa Tetlak, scenariusz stworzyli wspólnie Janusz Stolarski i Przemysław Terlecki, który dodatkowo wcieli się w rolę narratora.

W opowiedzianej na nowo historii przyjazdu twórcy Legionów Polskich we Włoszech do Poznania zobaczymy Grupę Rekonstrukcji Historycznej prowadzoną przez regionalistę Tomasza Klauzę, twórcę Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach oraz Grupę Apolinarski – utworzoną w Bukówcu Górnym koło Włoszakowic z inicjatywy Pawła Apolinarskiego grupę kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej oraz western.

A jaka to historia…?

6 listopada 1806 roku  Polska była  w niewoli, wymazana z mapy Europy, 11  lat po III rozbiorze. I wtedy w Poznaniu pojawili się dwaj przyjaciele: owiany legendą legionów polskich we Włoszech generał Jan Henryk  Dąbrowski i twórca późniejszego hymnu, Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. Ich przyjazd do stolicy Wielkopolski przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. W odezwie do narodu wezwali do stawania u boku Napoleona w walce z zaborcą, ale znalazła się w niej także wyjątkowa oferta, że Napoleon może odbudować ich państwo, jeśli okażą się tego w jego oczach godni. Tak rozpoczęło się pierwsze, jedno z nielicznych w naszej historii zwycięskich, narodowych powstań – powstanie wielkopolskie…

 

Obchody 213 rocznicy powstania wielkopolskiego 1806 roku dofinasowano

– ze środków programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”Obchody dofinansowano

– ze środków Miasta Poznania

– Partnerem jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

 

Powrót do listy kategorii Aktualności