Na przełomie lat 50. i 60. XX w., w podziemiach jednego z domów na obrzeżach Poznania, powstał sekretny schron dla prezydenta miasta i najważniejszych urzędników magistratu. Przez dziesięciolecia skryty za mgłą tajemnicy, został odtajniony w roku 2000. Oddany pod opiekę Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania udostępniono turystom w 2012 r. Dziś zapraszamy w podróż w czasie i filmową wycieczkę po tym niezwykłym miejscu.

Centrala Alarmowa, Akumulatorownia, Pokój Władz, Gabinet Prezydenta, Centrala Telefoniczna, Magazynek Podręczny, Punkt Przyjmowania Meldunków, Sala Operacyjna… Zachowany w nienaruszonym stanie Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania, w warunkach zagrożenia lub wybuchu konfliktu zbrojnego miał umożliwić władzom miejskim bezpieczne pełnienie obowiązków i zapewnić schronienie 40-50 osobom na okres kilku tygodni. Szczęśliwie nigdy nie został wykorzystany. Choć do spodziewanego ataku atomowego nie doszło, Schron pełnił funkcje operacyjne aż do roku 1994. Przez kolejne lata jego istnienie i lokalizację utrzymywano w ścisłej tajemnicy. Dzięki temu w nietkniętym stanie zachował się do czasów współczesnych.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, Schron nie jest obecnie udostępniany turystom. Od dziś będzie jednak można odwiedzić to wyjątkowe miejsce za sprawą ekipy filmowej Filmax.pl. Przygotowany przez Filmax fabularyzowany spot zabiera widza w podróż w czasie. Pozwala cofnąć się o dekady, by poczuć ciężką atmosferę okresu zimnej wojny.

Jest rok 1979. Napięte relacje między NATO i Układem Warszawskim grożą wybuchem III wojny światowej. Władze Poznania przenoszą się w bezpieczne miejsce – by z przeciwatomowego bunkra koordynować akcją ewakuacyjną i ratunkową. W jakich warunkach pracują? Czy schron jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwo? Tego będzie można dowiedzieć się w piątek, 26 marca na naszym kanale YT, towarzysząc pułkownikowi LWP – przewodnikowi po zakamarkach Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania.

Premiera: 26 marca, o godz. 11.00.

Spot powstał dzięki: Filmax.pl (produkcja), Radosław Salamończyk (koncepcja i realizacja), Piotr Białek (scenariusz)

W nagraniach udział wzięli: Tadeusz Falana – pułkownik; Marcin Wesołowski – prezydent; Dagmar Grudziński, Robert Koj i Krzysztof Jankowiak z Grupy Rekonstrukcji Historycznej  „13. Batalion” oraz Piotr Banaś, Tomasz Banaś i Remigiusz Banaś z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Braterstwo Broni’70”

Partner strategiczny: LOTTO

Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie filmu DZIĘKUJEMY!

 

Powrót do listy kategorii Aktualności