„Bo ja się uczę największej sztuki życia: uśmiechać się zawsze i wszędzie. I bez rozpaczy znosić bóle, i nie żałować tego co przeszło, i nie bać się tego co będzie!” Te słowa z wiersza Ireny Bobowskiej stały się przesłaniem finałowym spektaklu „Noc i mgła”, zaprezentowanym w Forcie VII.

Poetka, Irena Bobowska, ps. Wydra, uwięziona przez Niemców w Forcie VII i zamordowana w 1942 roku stała się symbolem tego, co działo się w pierwszym, niemieckim obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich.

Oszczędna, symbliczna choreografia, przejmująca muzyka, gra światłem, poruszające słowa psalmów sprawiły, że widzowie zachowali absolutną ciszę, a wychodząc można było usłyszeć krótką recenzję – „to było mocne”.

Spektakl „Noc i mgła” został zrealizowany przez  Our’PL’ace Foundation. Jego pomysłodawcami byli Jakub Królikowski, muzycy – Patryk Piłasiewicz i Cheslav Singh oraz choreograf Paulina Wycichowska. W ich zamierzeniu „celem i inspiracją spektaklu jest walka o pamięć – wspomnienie ludzi, ich życia, ofiary jaką musieli złożyć i przede wszystkim siły, która pozwalała im przetrwać z nadzieją.  Jest też próbą przywrócenia Fortowi VII należnego miejsca w świadomości społecznej. Spektakl „Noc i mgła” jest wyrażeniem nadziei – również tej, związanej z przyszłością Fortu VII jako miejsca spotkania, edukacji i rozwoju świadomości historycznej społeczeństwa”.

I to organizatorom spektaklu na pewno się udało!

Spektakl grany był dwukrotnie. Obejrzało go ponad 400 widzów. Został sfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta Poznania, którzy objęli wydarzenie swoim patronatem.

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności