4 czerwca 2018 r. o godz. 13.00 w Auli Biblioteki Kórnickiej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbędzie się Pojedynek Powstańczy Prezydentów Poznania i Świętochłowic !
To podsumowanie finału konkursu historycznego Klasówka Powstańcza, dedykowanego 97. rocznicy III Powstania Śląskiego oraz konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, dedykowanemu 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
W Klasówce Powstańczej wzięli udział uczniowie z prawie 200 szkół woj. dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim organizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w ramach realizacji projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Pamiętamy!”
W finale wojewódzkim wzięło udział ponad 600 uczniów szkół wszystkich szczebli. Finał odbył się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.
W poniedziałek, 4 czerwca, konkurencje dla Prezydentów Poznania i Świętochłowic będą sprawdzać zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Każdy z Prezydentów będzie miał w swojej ekipie trzech najlepszych uczniów z ww. konkursów. Drużynę śląską poprowadzi Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, a drużynę poznańską – zastępca Prezydenta Poznania, Jędrzej Solarski.
Jury:
dr Olaf Bergmann – Wielkopolskie Muzeum Nieodległości
dr hab. Maciej Fic – Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego
Piotr Bojarski – dziennikarz Gazety Wyborczej
Józef Krzyk – dziennikarz Gazety Wyborczej
Pojedynek prowadzić będą dyrektorzy Wielkopolskiego Muzeum Nieodległości w Poznaniu – Pan Tomasz Łęcki oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – Pani Halina Bieda.
WYSTAWA
Goście z Muzeum Powstań Śląskich przywiozą też do Poznania wystawę, którą będzie można obejrzeć przed Odwachem na Starym Rynku w niedzielę i poniedziałek (3 i 4 czerwca).
Wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej” została przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i dofinansowana z programu dotacyjnego Niepodległa. Upamiętnia historię Powstań Śląskich i plebiscytu, najważniejszych wydarzeń w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do odrodzonego, niepodległego państwa polskiego po kilkuset latach funkcjonowania pod czeską i niemiecką jurysdykcją.
Ekspozycja na 25 planszach prezentuje m.in. Śląsk od zarania dziejów aż do Traktatu Wersalskiego, sprawę polską na arenie międzynarodowej w trakcie I wojny światowej, sytuację na Śląsku przed wybuchem Powstań, ich genezę i przyczyny, kalendarium wydarzeń i wystąpienia zbrojne Ślązaków w latach 1919-1921, plebiscyt na Górnym Śląsku z 20 marca 1920 roku, powitanie Wojska Polskiego w 1922 roku i ustanowienie województwa śląskiego.