W Muzeum Powstania Wielkoopolskiego 1918-1919 zainaugurowaliśmy obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zapraszamy Państwa do Odwachu i zobaczenia wystawy prezentującej losy Wielkopolan na frontach Wielkiej Wojny, którzy po zakończonych działaniach wywalczyli przyłączenie Wielkopolski do odrodzonej Polski. Dzięki pamiątkom, takim jak przekazany Muzeum – Krzyż Żelazny dar Zastępcy Prezydenta Jędrzeja Solarskiego, wystawa opowiada o losach konkretnych bohaterów o ich, ale także naszej przeszłości.
Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości powitał gości-przyjaciół, miłośników historii, którzy od lat wspierają Muzeum. Przypomniał, że od ubiegłego roku, dzięki ustawie Prezydenta RP Andrzeja Dudy – 27 grudnia stał się oficjalnym świętem i zaprosił na obchody 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które odbędą się w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Otwarcie wystawy „Z nadzieją na Niepodległą. Wielkopolanie na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918)” jest inauguracją tegorocznych obchodów. Dyrektor podzielił się również refleksją na temat tego, że dla wielu osób temat Wielkiej Wojny nadal nie wiąże się z naszą walką o niepodległość. „Mimo tego, że wojna z zasady nie jest potrzebna i jest zła, to właśnie dzięki niej oraz Powstaniu Wielkopolskiemu 1918-1919 udało się dołączyć Wielkopolskę do odrodzonej Polski”- podkreślił Przemysław Terlecki.
Wiceprezydent Jędrzej Solarski podzielił się osobistym stosunkiem do tematu prezentowanego na wystawie. Opowiedział o swoich dziadkach, którzy brali czynny udział w walkach na frontach Wielkiej Wojny. Jędrzej Solarski: „dziadek Michał Michor, ze strony matki walczył pod Verdun, czyli spędził cztery lata w okopach, krótko był w Armii Hallera, a po zakończeniu Wielkiej Wojny wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Z drugiej strony, od strony ojca – dziadek Teodor Solarski walczył pod Sommą i Marną”. Prezydent wspomniał również, historię rodzinną z lat 50, kiedy dziadek dostał do przeczytania „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a oraz jego komentarz do powieści: „było gorzej”, dlatego otwarta wystawa jest ważnym doświadczeniem i próbą zobrazowania dramatu, w jakim uczestniczyli żołnierze I Wojny Światowej. Przy okazji prezentowanej wystawy Prezydent zdecydował się na przekazanie pamiątek na ręce Dyrektora Przemysława Terleckiego: portfel skórzany, dziadka Teodora, który miał ze sobą w okopach, Polski Krzyż Powstańczy dziadka Michała Michora oraz Krzyż Żelazny dziadka Teodora Solarskiego otrzymany za zasługi na polu bitwy (odznaczenie znajduje się na ekspozycji wystawy czasowej). Zwrócił się również z apelem:
Jeżeli macie Państwo pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim lub czasem I Wojny Światowej, przekażcie je do Muzeum z myślą o nowej, powstającej ekspozycji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jestem przekonany, że na terenie naszego miasta, czy województwa nadal posiadacie Pańswo archiwalia, pamiątki i naprawdę warto się nimi podzielić, ponieważ im więcej tych obiektów zostanie przekazane, tym Muzeum będzie lepiej oddawać tamte czasy i naszą wspólną przeszłość.
Kurator Jan Gruszka podziękował wszystkim współtwórcom wystawy oraz opowiedział o kontekście i najważniejszych ideach, które na wystawie zaprezentowano: „Zależało nam na ukazaniu doświadczeń Wielkopolan – konkretnych osób bohaterów wojennych, którzy po zakończeniu Wielkiej Wojny, wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Historia pierwszej wojny światowej (1914-1918) to suma traumatycznych doświadczeń milionów ludzi, jest obszernym, wielowątkowym tematem. Wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przedstawia tę historię przez pryzmat indywidualnych losów postaci – żołnierzy, którzy po powrocie z Wielkiej Wojny w 1918 roku wzięli udział w Zwycięskim Powstaniu”.
Na zakończenie Dyrektor Anna Sochacka zaprezentowała kartki pocztowe, wykonane na podstawie archiwaliów, które są częścią programu edukacyjnego poszerzającego oraz wprowadzającego do historii prezentowanej na wystawie. Podkreśliła: „zależy nam na edukacji młodzieży, dlatego zapraszamy nauczycieli do udziału w oprowadzaniu kuratorskim zorganizowanym specjalnie dla nich, w trakcie którego pokażemy, w jaki sposób można potraktować wystawę na lekcji historii”. Zaprosiła również gości do wzięcia udziału w wysłaniu kartki. Podziękowała Grupie Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” dzięki których obecności mogliśmy doświadczyć odtworzonego obrazu powracających żołnierzy z Wielkiej Wojny oraz wzbogacili oprowadzanie kuratorskie o dodatkowe ciekawe konteksty.
Warto zobaczyć wystawę 11 listopada (jesteśmy otwarci od godz. 11:00-15:00). Wystawa będzie prezentowana w Sali Wystaw Czasowych do końca lutego 2023 roku.
W czasie jej trwania przygotowaliśmy bogaty program edukacyjny, w ramach którego odbędą się oprowadzania kuratorskie, prelekcje oraz prezentacje filmowe. Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami.
Wernisaż wystawy: 10 listopada, godz. 11.00
Kurator wystawy: Jan Gruszka
Wystawa potrwa od 10 listopada 2022 do 28 lutego 2023 roku
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Stary Rynek 3 (Odwach)
DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.