W Muzeum Martyrologii Wielkopolan prezentujemy nową wystawę czasową „Dzielne kobiety z Neubrandenburga”.  

Ekspozycja przedstawia warunki pobytu i pracy Polek wywiezionych przez Niemców do obozu koncentracyjnego Ravensbrueck na terenie Rzeszy Niemieckiej i przydzielonych do jednego z podobozów zewnętrznych w Neubrandenburgu. Tysiące osadzonych tam kobiet wykonywało niewolniczą pracę w fabryce zbrojeniowej berlińskiego przedsiębiorcy Curta Hebera. Wiele z nich zmarło w Neubrandenburgu. Ciała kobiet umierających w okresie od 4 grudnia 1944 do 25 kwietnia 1945 r. zakopywano na polu przy cmentarzu w Neubrandenburgu. W tamtejszej zbiorowej mogile złożono zwłoki ponad 40 Polek. Dokument z ich nazwiskami odnalazł w 2017 roku autor wystawy, Arkadiusz Szlachetko, poszukując miejsca spoczynku swojej prababci. Autor wystawy dzieli się swoimi ustaleniami, chcąc dotrzeć z informacją o miejscu pochówku do rodzin Polek, po których ślad zaginął.

Prezentując wystawę Dzielne kobiety z Neubrandenburga, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII chce zaakcentować potrzebę kontynuacji poszukiwań szczątków ofiar niemieckich mordów. Przykład autora wystawy, wytrwale poszukującego informacji o losach prababci, pokazuje, że nie można tracić nadziei na odnalezienie śladów po bliskich nam osobach. I że wyjaśnianiem tajemnic dotyczących ostatnich chwil ich życia może, a właściwe powinien, zająć się każdy, kto wie, że nikogo z bliskich nie wolno pogrążyć w mrokach niepamięci…

Wystawa była już prezentowana w Muzeum Więzienia Pawiak oraz w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie.

Autor wystawy Arkadiusz Szlachetko. Patroni wystawy: Stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, Fundacja „Cultura Memoriae”. Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII do 14 października  br.

Powrót do listy kategorii Aktualności