W przebudowanym muzeum wędrówkę zaczynamy od wydarzeń XIX wieku, potem oglądamy Poznań w przededniu powstania, powitanie Ignacego Paderewskiego przez poznaniaków i w ten sposób przechodzimy do sal związanych już bezpośrednio z Powstaniem Wielkopolskim. Mamy nadzieję, ze zwiedzających przyciągnie nie tylko nowa aranżacja wystawy, ale także nowe eksponaty, liczniejsze multimedia z nowymi zdjęciami i filmami a także możliwość sprawdzenia się w historycznym quizie.

Tym samym Wielkopolskie Muzeum Niepodległości rozpoczyna świętowanie 99. rocznicy wybuchu powstania i wkracza z przygotowaniami w 100. rocznicę zwycięskiego zrywu. Nowa ekspozycja stała to także przedsmak tego, co chcielibyśmy w dużo większym wymiarze pokazać w planowanej, nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

List z tej okazji przesłał Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadeklarował, że ministerstwo jest otwarte na rozmowy o możliwościach wsparcia budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jest przekonany, że takie muzeum musi powstać.

Wśród pierwszych gości był Marszałek Województwa Marek Woźniak, zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski i Jędrzej Solarski, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz oraz przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji z całej Wielkopolski a nawet przyjaciele z Muzeum Powstań Śląskich, którzy przywieźli gratulacje od Prezydenta Świętochłowic.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Monogramista JK, który do śpiewu pieśni z okresu Powstania Wielkopolskiego zaprosił wszystkich gości. W czasie zwiedzania nowej ekspozycji koncert na zabytkowym fortepianie z epoki zagrał Piotr Żukowski, pianista związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu.

 

Powrót do listy kategorii Informacje