Po dwóch latach przerwy powraca Noc Muzeów! Już 14 maja zapraszamy na specjalną ofertę przygotowaną w naszych oddziałach. Zapraszamy do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919., Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, Przeciwatomowego Schronu dla Władz Miasta Poznania oraz do Muzeum Uzbrojenia. Przed nami specjalne oprowadzania w poznańskiej gwarze, warsztat z obrony cywilnej, piknik militarny oraz nowa wystawa czasowa poświęcona siłom specjalnym.
Zapraszamy w tę szczególną noc także do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości!
MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919
Godziny otwarcia: 17.00 – 00.00
Wstęp bezpłatny
Program:
17.30 – 21.00 – Lekcje żywej historii – przygotowana przez stowarzyszenie: Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich (przed Odwachem)
18.00 – 21.00 – Projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego (sala kinowa Muzeum)
Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości”
Autorzy i kuratorzy wystawy: Marcin Wiśniewski, Jan Szymański, Jan Gruszka
Nowa wystawa stała Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego, i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.
Wystawa czasowa: „Poległym na Chwałę. Żywym na otuchę. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w międzywojniu”.
Autor wystawy: Jan Gruszka.
Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed jego zamknięciem.
MUZEUM POWSTANIA POZNAŃSKIEGO – CZERWIEC 1956
Godziny otwarcia: 17.00 – 1.00
Wstęp bezpłatny
Program:
18.00 – 19.00 – „Życie codzienne w PRL”.
20.00 – 20.45 – Oprowadzanie gwarą Poznańską po ekspozycji stałej Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.
22.00 – 22.45 – Oprowadzanie gwarą Poznańską po ekspozycji stałej Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Oprowadzanie gwarą poznańską – Anna Matuszak
W 1956 roku gwara była nieodłącznym elementem życia Poznaniaków. Aby zaznajomić widzów z użyciem gwary poznańskiej zorganizowane zostanie oprowadzanie po ekspozycji stałej Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.
Spacer z opowieścią o Poznańskim Czerwcu ‘56 przybierze swobodną formę. Skierowany będzie zarówno dla dzieci oraz osób dorosłych. Historia Poznańskiego Czerwca 1956 zostanie opowiedziana w sposób lekki i zdystansowany, dostarczy jednak najważniejszych informacji na temat wydarzeń z 28 czerwca 1956 roku.
Dla zwiedzających przygotowane zostaną słowniczki z gwarą poznańską.
„Życie codzienne w PRL”
Dla zwiedzających przygotowane zostanie specjalne oprowadzanie zwracające uwagę
na przedmioty z życia codziennego w PRL. Oryginalne przedmioty z pochodzące z lat 50. – 80. XX wieku będzie można obejrzeć oraz dowiedzieć się jakie było ich zastosowanie. Podczas oprowadzania ważną kwestię zajmie także opowieść o zajęciach domowych i sposobach spędzania czasu wolnego.
SCHRON PRZECIWATOMOWY DLA WŁADZ MIASTA POZNANIA
Godziny otwarcia: 17.00-00.00
16.00 Oprowadzanie i warsztat – Barbara Kokot
Wstęp bezpłatny
Zwiedzanie Schronu, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Obrona Cywilna w PRL-u”, warsztaty i pokaz zakładania masek przeciwgazowych.
Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania został zbudowany w latach 50. XX wieku jako tajne centrum dowodzenia obroną przeciwlotniczą Poznania. Inicjatywa wzniesienia tego obiektu wynikała z wytycznych przyjętych w uchwale z 26 lutego 1951 roku o Terenowej Obronie Przeciwlotniczej. W myśl jej założeń Schron miał pełnić rolę ośrodka dowodzącego miejskimi siłami związanymi z obroną cywilną – nadzorowaniem akcji ratunkowych w przypadku przeprowadzenia ataku lotniczego. W wyposażeniu obiektu znajdowały się m.in. centrala telefoniczna – służąca łączeniu się z innymi schronami w mieście – oraz radiostacja, która pozwalała na wydawanie komunikatów o zagrożeniach. Schron zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem do 1994 roku, jednak jeszcze do początku XXI wieku pozostawał tajny. W 2012 roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości udostępniło obiekt zwiedzającym.
Wystawa plenerowa „Obrona Cywilna w PRL-u” oraz warsztaty „Ćwiczenia OC po kryptonimem Outfit” kurator Barbara Kokot
W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Schronie Przeciwatomowym dla Władz Miasta Poznania będzie możliwość nie tylko zwiedzenia historycznego obiektu, ale także wzięcia udziału w oprowadzeniu kuratorskim po wystawie plenerowej „Obrona Cywilna w PRL-u”, której otwarcie miało miejsce 11 grudnia 2021 roku. Towarzyszyć mu będą warsztaty „Ćwiczenia OC po kryptonimem Outfit”.
Kuratorka wystawy przybliży genezę, rozwój, zasięg i system ochrony cywilów w czasach Polski Ludowej, aby przypomnieć lub uświadomić uczestniczkom i uczestnikom oprowadzania i warsztatu, jak dużą wagę przykładano do obrony mieszkańców miast i wiosek w czasach Polski Ludowej.
Podczas proponowanego na Noc Muzeów warsztatu przeprowadzony zostanie pokaz zakładania masek przeciwgazowych. Osoby chętne będą mogły również wziąć czynny udział w wydarzeniu i spróbować samodzielnie założyć maskę.
DZIĘKUJEMY ZA ZAINTERESOWANIE WARSZTATEM
AKTUALNIE NIE MA WOLYCH MIEJSC ZAPRASZAMY OD 17:00 NA ZWIEDZANIE SCHRONU
Udział w warsztacie będzie możliwy po telefonicznym zapisaniu.
Liczba uczestników/uczestniczek w każdej grupie: 15 osób
O zapisach na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy: tel. +48 (61) 8529 464
MUZEUM UZBROJENIA
Godziny otwarcia: 17:00 – 24:00
Wstęp bezpłatny
Program:
17:00 –24:00 Nowa wystawa czasowa w Muzeum Uzbrojenia pt. „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów” (w budynku muzeum)
17:00 – 0:00 piknik militarny na terenie ekspozycji plenerowej: grupy rekonstrukcji historycznej i pojazdy militarne z prywatnych kolekcji
20:00 – 23:00 – dynamiczny pokaz wybranego pojazdu historycznego z kolekcji Muzeum Uzbrojenia o każdej pełnej godzinie (ekspozycja plenerowa Muzeum Uzbrojenia)
„Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów”
Wystawa czasowa pt. „Pod Zielonym Talizmanem – 80 lat polskich Komandosów” w Muzeum Uzbrojenia oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu została przygotowana razem z Grupą Rekonstrukcji Historycznych Commando przy KŻR LOK w Swarzędzu. Wystawa będzie dostępna od 14 maja do 23 grudnia 2022 r. Zaprezentowane zostaną na niej pamiątki związane z formowaną w 1942 roku w Szkocji Samodzielną Kompanią Commando, a także eksponaty przedstawiające spadkobierców tych chlubnych tradycji w Wojsku Polskim. Wśród eksponatów znajdą się nieprezentowane na co dzień walory znajdujące się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Całość ekspozycji ma przybliżyć widzom trudną służbę w Wojskach Specjalnych
Kuratorzy: Krzysztof Jankowiak i Witold Rogowski
Piknik militarny na terenie ekspozycji plenerowej: przez cały czas trwania Europejskiej Nocy Muzeów na terenie ekspozycji plenerowej Muzeum Uzbrojenia będą dostępne pojazdy znajdujące się w kolekcji muzeum oraz specjalnie sprowadzone na tę okazję z kolekcji prywatnych. Dodatkowo część eksponatów muzealnych zostanie udostępniona do zwiedzania wewnątrz. Podczas wydarzenia będzie można spotkać rekonstruktorów historycznych. Od godziny 20:00 o każdej pełnej godzinie zostaną zaprezentowane dynamicznie wybrane eksponaty z kolekcji Muzeum Uzbrojenia, gąsienicowe i kołowe. Pokazy sprzętu będą jednocześnie ukoronowaniem wielomiesięcznych prac Wolontariuszy skupionych wokół MU, którzy zaprezentują przywrócone do sprawności pojazdy historyczne.
Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed jego zamknięciem.
MUZEUM ARMII „POZNAŃ”
Godziny otwarcia: 17:00 – 24:00
Wstęp bezpłatny
Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji stałej poświęconej Armii Poznań.