Galeria Plakatu z czasów PRL czyli zupełnie nowe miejsce w WMN, nowa wystawa czasowa o mało znanej historii Wielkopolan, a poza tym rekonstrukcje historyczne, dioramy, pokazy, filmy i niesamowita atmosfera – zapraszamy na Noc Muzeów do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości!

Od godziny 17.00 do 1.00 w nocy (ostatni zwiedzający wejdą o 0.30) zapraszamy do Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Z myślą o 100.rocznicy Powstania Wielkopolskiego prezentujemy nową wystawę czasową „Suwalszczyzna – pejzaż i pamięć” (kurator i autor wystawy Anna Adamska).

To wystawa o nieznanej szerzej historii regionu północno-wschodniego, a konkretnie okresu I wojny światowej, rodzącej się na tych terenach państwowości polskiej i okoliczności, które powrót do Macierzy komplikowały. Suwalszczyzna kojarzy się obecnie z odległą krainą o malowniczym krajobrazie i surowym klimacie, sławnych swą urodą rzekach i jeziorach, i ludziach mówiących z charakterystycznym wschodnim zaśpiewem. Lecz niewielu turystów odwiedzających ten zakątek domyśla się, że w lasach ciągle są widoczne okopy z I wojny światowej, liczne gaje wieńczące okazałe pagórki kryją groby żołnierzy carskiej i pruskiej armii, a nad Wigrami znaleźli miejsce wiecznego spoczynku żołnierze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, polegli w polsko-litewskich walkach we wrześniu 1920 roku. To okazja, żeby poznać historię Poznańskiego Batalionu Śmierci i Powstania Sejneńskiego.

Poza tym zapraszamy na projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego (17.00-23.00).

O godzinie 17.00 i 19.00 warto zobaczyć uroczyste odprawy warty honorowej przed gmachem muzeum – Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

17.00 – 24.00 przed muzeum lekcje żywej historii z udziałem grupy odtwórstwa historycznego w umundurowaniu powstańczym: Studia Historycznego „Huzar” i Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich

 Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli będzie czynne od 17.00 do 24.00 (wejście do 23.30)

Dla wszystkich fanów militariów to świetna okazja, że zobaczyć wnętrza czołgu T-34-85, działo samobieżne ISU-122, transportery opancerzone MTLB, PTSM, SKOT, samolot wielozadaniowy Antonow AN-2

Dioramy grup rekonstrukcji historycznej z lat 1939-1945 oraz 1947-1989

 W Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 od godziny 17.00 co pół godziny pokaz filmów związanych z Czerwcem 56.Natomiast pokazy od g. 19.00 są sensami zamkniętymi – maksymalnie 45 osób (decyduje kolejność przyjścia bądź zgłoszenia)

19.00 – „Wizja lokalna”, M.Nowakowskiego

20.00 – „Czerwiec 1956″, T. Litowczenko, M. Kwieciński

21.00 –  „Proces przeciw miastu”, M. Nowakowski,

  • – „Czerwiec 1956″, T. Litowczenko, M. Kwieciński

Na pewno warto zobaczyć rekonstrukcję przesłuchania w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Semper Fidelis – polecamy!

Kto zaś chce doświadczyć atmosfery i poznać historię PRLu powinien  wybrać się na ulice Słupską 62. Od 16.00 do północy można zwiedzać Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania oraz nowe miejsce czyli GALERIĘ PLAKATU z Okresu Socjalizmu.

W Galerii zaprezentowane zostały plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u – plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50, plakaty filmowe, które opowiadają historię PRL-owskiego kina oraz plakaty w tzw. sali odwilżowej. To tu znajdują się obrazy Alfreda Lenicy, z lat 50.Prezentujemy tutaj także plakaty stworzone przez Rosława Szaybo i Romana Cieślewicza. Do okresu politycznej odwilży tematycznie nawiązuje działo Edwarda Dwurnika „Poznań 1956”, które zostało stworzone w 2006 roku z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

Całości dopełniają meble i wyposażenie mieszkań z lat 50., 60. i 70.

 

Szczegółowy harmonogram Nocy Muzeów: http://bit.ly/harmonogram_nocy_muzeow

 

Zapraszamy!

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności