MUZEUM ONLINE
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – Dzień Kobiet w WMN
Opublikowny
Podobne materiały
8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym roku postanowiliśmy nie ograniczać się do jednego dnia, lecz codziennie prezentujemy historie kobiet, które bezpośrednio łączą się naszym Muzeum. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości to pięć oddziałów, a w każdym z nich inna historia. Zapraszamy na spotkanie ze Zwycięskimi Kobietami w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Zwycięskie Kobiety
Jak dotąd mało […] pisało się i pisze o kobietach biorących udział w powstaniu wielkopolskim. A jednak one w nim brały udział nadzwyczaj żywy, a praca ich była nie tylko pożyteczna, ale niejednokrotnie cięższa, ważna i niebezpieczna…
tak pisał o roli kobiet w powstaniu Dziennik Poznański w 20. rocznicę wybuchu powstania. Przede wszystkim, jak możemy przeczytać w prasie, podkreślano fakt, że dzięki zaangażowaniu Pań, walczący byli najedzeni (kuchnie polowe, oraz dostarczanie ciepłych posiłków w rejony walk), mieli ciepłe odzienie (przerabianie mundurów niemieckich, szycie sztandarów i flag), świeże ubrania (prowadzenie pralni) oraz opiekę sanitarną (Polski Czerwony Krzyż). Przypominając oraz sygnalizując temat kobiet, warto przypomnieć, że Wielkopolanki dbały przede wszystkim o zachowanie kultury i dziedzictwa polskiego w zaborze pruskim przed samym powstaniem, przygotowując do niego świadomościowy grunt. Między innymi warta wspomnienia jest Aniela Tułodziecka, która w 1894 roku powołała Towarzystwo Przyjaciół Wzajemnego Pouczania oraz Opieki nad Dziećmi „Warta”. W ramach organizacji nauczano języka polskiego oraz historii. Panie dbały również o nasze tradycje oraz podtrzymywały „ducha” narodu. Praca u podstaw, a zwłaszcza edukacja w czasach zaborów były zwalczane. Aniela Tułodziecka za „Pogadanki dla matek polskich” została skazana na 12 dni więzienia.
Okres powstania to wyjątkowy czas, na który warto spojrzeć z perspektywy zaangażowania kobiet. Dzięki historykom wiele z nich znamy z imienia i nazwiska. Zapewniamy, że warto poznać ich historię!