Wyjątkowe eksponaty trafiły dziś do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. To  osiem unikatowych fotografii, przedstawiających ulice Poznania z dnia protestu 28 czerwca 1956 roku. Wykonał je niemiecki przemysłowiec z Dusseldorfu.

Peter Schaeffer był jednym z gości targowych, których zaskoczyły dramatyczne wydarzenia w Poznaniu.  Zaciekawiony mężczyzna wsiadł do samochodu i poruszając się w obrębie ścisłego centrum (ul. Paderewskiego – Aleje Marcinkowskiego – Plac Wolności – ul. Czerwonej Armii – tzw. plac Stalina – Most Teatralny) wykonywał z ukrycia zdjęcia, które pokazują jak wyglądał Poznań, spacyfikowany przez wojsko. Rolkę z filmem udało się wywieźć do RFN, gdzie zdjęcia zostały wywołane i na kilkadziesiąt lat trafiły do rodzinnego albumu.

Peter Schaeffer zmarł w latach 90-tych, a po jego śmierci czerwcowe fotografie znalazły się w rękach Marii Bartosz- Kościelniak z Sobótki – kobiety  opiekującej się wdową po Schaefferze. Polka przywiozła je do kraju i przekazała Michałowi Hajdukiewiczowi, kierującemu Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL) w Sobótce. W czerwcu 2015 r. CATL opublikowało zdjęcia na swoim profilu w jednym z popularnych serwisów społecznościowych. Tam trafił na nie Radosław Pać, kierujący filią Centrum Informacji Miejskiej w Porcie Lotniczym Ławica, który zwrócił uwagę dr Piotra Grzelczaka z Wydawnictwa Miejskiego Posnania na ten zbiór. Przedstawiciele CATL w Sobótce zdecydowali przekazać oryginalne odbitki Wydawnictwu Posnania. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor, Katarzyny Kamińskiej oraz Pana dr Piotra Grzelczaka te unikatowe fotografie trafiły do zbiorów Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Na pewno w październiku zwiedzający będą mogli je oglądać na ekspozycji stałej.

Powrót do listy kategorii Aktualności