„Namaluj wizytę w muzeum” – konkurs trwa do 5 maja!

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów edukacji wczesnoszkolnej (klasy 0-3 szkoły podstawowej)  do udziału w konkursie plastycznym. Co trzeba zrobić? NAMALOWAĆ WIZYTĘ W MUZEUM. Dziś dla naszego bezpieczeństwa zostajemy w domu, ale możemy zwiedzać muzea wirtualnie i oglądać prezentowane kolekcje. Inspiracją do powstania prac konkursowych może być ostatnia wizyta w dowolnym muzeum lub wirtualne zwiedzanie oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości:

wmn-old.pl

www.facebook.com/Wielkopolskie.Muzeum.Niepodleglosci.Poznan

Regulamin Konkursu – Namaluj wizytę w muzeum

Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy osoby niepełnoletniej

Patriotyczne rękodzieło dla najmłodszych – cz.1 

2 maja to ŚWIĘTO FLAGI! Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego flaga Polski jest w kolorach biało-czerwonych? Obecny kształt i barwy naszego kraju określa ustawa, uchwalona 40 lat temu. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt prostokąta o barwach białej u góry i czerwonej u dołu. Jej kolory nawiązują do pierwszej flagi Polski, którą była czerwona flaga z wyszytym białym orłem. Orła wybrali nasi pierwsi władcy i odtąd na stałe wszedł on do naszej historii, stając się naszym godłem narodowym. Wygląd flagi zmieniał się, jednak biel i czerwień pozostawały niezmienne. Kolor biały znajduje się u górze flagi i symbolizuje orła, jest to element potraktowany jako ważniejszy, czerwień stanowiła tło tarczy herbowej, dlatego widnieje u dołu. Kolor czerwony był kolorem uprzywilejowanym, posługiwali się nim najdostojniejsi i najbogatsi. Uzyskanie trwałego czerwonego koloru było kosztowne. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów o nazwie czerwiec – stąd nazwa koloru i miesiąca. Za prawdziwie narodową barwę polską należałoby uznać karmazyn czyli ciemną czerwień, od późnego średniowiecza uważaną u nas za barwę najszlachetniejszą. Kolor biały był powszechniejszy w użyciu –  symbolizował czystość, porządek i szlachetność. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z symboli naszego narodu dlatego pozostaje pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Otaczanie jej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Spróbuj zrobić flagę Polski w domu!

Materiały do pobrania:

FLAGA PDF

 

Patriotyczne rękodzieło dla najmłodszych – cz. 2

Dziś będzie również patriotycznie, zapraszamy do wykonania rozetki POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Poniżej znajdziecie gotowe szablony do wydrukowania i wykonania w domu. A teraz trochę historii. Wśród znaków i symboli POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO wskazać można również rozety. Dlaczego były noszone przez powstańców 1918-1919? Żołnierze wracając w frontu I wojny światowej mieli na sobie mundury obcych państw, najczęściej niemieckie. Dlatego by pokazać, że są Polakami i walczą w polskiej spawie przyozdabiali niemieckie mundury polskimi barwami narodowymi. Na nakryciach głowy pojawiały się srebrne orły i biało-czerwone kokardy, w najróżniejszych wersjach i wielkościach i materiale. Biało-czerwone rozety przypinano również do płaszczy i kurtek mundurowych. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 możecie znaleźć dwa rodzaje rozet, zgodnych z regulaminem wojskowym. Pierwsze z nich z pewnością doskonale znacie – czerwone na zewnątrz i białe w środku. Drugi rodzaj możecie wykonać w domu – białe na zewnątrz, czerwone w środku, a w samym środku widnieje orzeł! Dlaczego w tej rozecie kolory są odwrócone? Ponieważ orzeł, jako nasze godło narodowe, widnieje zawsze na czerwonym tle.

Materiały do pobrania:

ROZETKA PDF

Powrót do listy kategorii Aktualności