Jak co roku, w przeddzień głównych uroczystości związanych z obchodami Powstania Poznańskiego w czerwcu 1956 roku, w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu spotkali się kombatanci tamtych dramatycznych wydarzeń, aby w podniosłej atmosferze, w obecności władz państwowych i samorządowych odebrać należny im szacunek, usłyszeć słowa wdzięczności i pamięci, przy okazji odebrać państwowe odznaczenia i honorowe medale.

W tym roku temu wyjątkowemu, wzruszającemu wydarzeniu towarzyszył przygotowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości specjalnie z okazji 60 rocznicy Czerwca’56 – koncert multimedialny pt. „Romek”. Wszyscy żyjący kombatanci Poznańskiego Czerwca zostali uhonorowani pamiątkowymi odznakami przez Prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, głównego gospodarza uroczystości. Prowadzący uroczystość, popularny poznański aktor Zbigniew Grochal wywołał na scenę kilkaset osób, kombatantów, rodziny zmarłych uczestników Czerwca’56, działaczy trzech istniejących w Poznaniu związków i stowarzyszeń kombatanckich.

– „To Wy, bohaterowie Poznańskiego Czerwca, rozpoczęliście w powojennej Polsce walkę o wolność, prawa człowieka i obywatela, o ludzką godność. Jesteście szafarzami naszego dziedzictwa, naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o Waszych czynach i odwadze. Poznaniacy chcieli być wolni ponad wszystko. Obiecuję szanować tę wolność, nie pozwólmy jej sobie odebrać ” – powiedział w krótkim wystąpieniu Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wśród wielu przyznanych odznaczeń były Krzyże Wolności i Solidarności, nadane kombatantom przez Prezydenta RP na wniosek Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Wręczył je Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Łukasz Kamiński.

-„O Czerwcu 56 mówi dziś z podziwem i szacunkiem cała Polska. Rzeczpospolita dziękuje tym, którzy 60 lat temu zdobyli się na odwagę, by wystąpić w obronie godności człowieka i podstawowych wolności. Poznański Czerwiec był dla późniejszej Solidarności głównym źródłem siły i wartości. Waszą postawą w pełni zasłużyliście sobie na ten krzyż Wolności i Solidarności, który ustanowiono w 1930 roku z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej, aby honorować nim tych, którzy walczyli o wolną i niepodległa ojczyznę” – mówił mocno wzruszony prezes IPN.

Medale za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, jedyne odznaczenia regionalne wręczał wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Jedną z odznaczonych osób została Kinga Przyborowska, autorka książek historycznych, kurator wystaw, pełniąca obecnie obowiązki kierownika Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Chwilę później otrzymała także Odznakę Honorową Prezesa Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 Niepokonani. Takie samo odznaczenie, za szacunek dla pamięci i propagowanie ideałów Czerwca 1956 dostał Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki. Medale Pro Patria wręczał kombatantom Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przypominając w swoim wystąpieniu słowa wypowiedziane przez Papieża Jana Pawła II, w 1997 roku pod poznańskimi krzyżami, który mówił wówczas o dwóch nierozerwalnych wartościach: osobistej godności ludzkiej i niepodległości ojczyzny.

– „Składam hołd Waszej odwadze i determinacji. W czasach kiedy Cyrankiewicz groził odrąbywaniem rąk podniesionych na władzę ludową, Państwo, jak Pan Cogito Zbigniewa Herberta, szliście dumnie wyprostowani wśród tych co na kolanach, mieliście odwagę wystąpić przeciwko znienawidzonej komunistyczne władzy. Wasze powstanie zakończyło etap walki zbrojnej o niepodległość i zapoczątkowało kolejne, zakończone zwycięstwem zrywy wolnościowe lat 70. i 80. ” – mówił do kombatantów Jan Kasprzyk. Na koniec, w części artystycznej , Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki zaprosił wszystkich uczestników spotkania do wysłuchania i obejrzenia specjalnego multimedialnego widowiska pt. „Romek”, będącego hołdem złożonym 13-letniemu Romkowi Strzałkowskiemu, który zginął od kul oraz wszystkim bohaterom Czerwca’56 przez młode pokolenie. Największym chyba zaskoczeniem, które wywołało u publiczności dreszcz emocji a nawet łzy, było pojawienie się na scenie Jacka Tomaszewskiego, kolegi Romka Strzałkowskiego, który grając na fortepianie dzielił się bardzo osobistymi, intymnymi wspomnieniami. Kulminacyjna scena, narastający stukot drewniaków poznańskich robotników idących brukowanymi ulicami miasta, wywarła piorunujące wrażenie, została nagrodzona owacją na stojąco.

Autorem specjalnie na tę okoliczność skomponowanego, wyjątkowego utworu jest młody kompozytor Jerzy Fryderyk Wojciechowski. W pracę nad widowiskiem zaangażowanych było prawie 50 osób, nie tylko młodych muzyków z orkiestry. Za wspaniałą choreografię odpowiadała Regina Lisowska, Patryk Lichota odpowiedzialny był za część wizualną, między innymi świetne zdjęcia kręcone w halach Zakładów Cegielskiego. W rolę tytułowego Romka wcielił się młody tancerze, Patryk Jarczok. Głównym współorganizatorem multimedialnego widowiska pt. „Romek” było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Powrót do listy kategorii Aktualności