Od dwudziestu lat mamy tradycję, że w kwietniu Rada Miasta Poznania oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w sposób uroczysty inauguruje Miesiąc Pamięci Narodowej — Przypomniał Przemysław Terlecki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Podkreślił również, okoliczności dzisiejszego spotkania:
Kwiecień to szczególny miesiąc w historii Polski, wspominamy między innymi okres okupacji najpierw niemieckiej, później sowieckiej, wspominamy masowe deportacje na Syberię i do Kazachstanu, wspominamy również okrutny mord polskich oficerów w Katyniu. Naród, który traci pamięć, traci również sumienie, dlatego my pamiętamy i chcemy pamiętać! Jest to szczególnie ważne, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.
Dzisiejsza inauguracja okazała się lekcją empatii oraz czytania historii przez aktualne wydarzenia polityczne nie tylko dla licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej.
W przemówieniu inauguracyjnym Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz Podkreślił:
Co roku spotykamy się w Forcie VII, by przypomnieć o okrucieństwach wojny. W tym roku spotkanie nabiera szczególnego znaczenia wobec wydarzeń tuż za naszą granicą; wobec wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie. Często na uroczystościach takich jak dzisiejsza powtarza się zdanie: „nigdy więcej wojny”. Niektórym może wydawać się zdawkowe, ponieważ żyjemy w świecie wolnym i bezpiecznym, ale okazuje się, że są jeszcze tacy, którym przyświecają zbrodnicze idee, którzy toczą nie tylko wojnę, ale również dokonują zbrodni ludobójstwa. Niech więc słowa „nigdy więcej wojny” wybrzmią dobitnie w okoliczności wojny na Ukrainie.
Szczególne słowa o Pamięci wypowiedział również Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak:
Wsłuchujmy się w ciszę (tego miejsca), ponieważ ona jest wymowna i ona kończy to co tu się wydarzyło. A działo się tu i niestety w wielu innych miejscach. Przychodząc tu, do niedawna traktowaliśmy to miejsce jako miejsce pamięci, miejsce historyczne, przeświadczeni, że takie miejsce to już tylko wsłuchiwanie się w ciszę i zdarzenia, które miały tu miejsce nigdy się nie powtórzą. I nagle z ogromnym zdziwieniem konstatujemy, że niestety byliśmy naiwni, że niekoniecznie ta cisza kończy to co tutaj się działo. I dlatego też tym bardziej powinniśmy tu przychodzić i pamiętać, dawać świadectwo i wsłuchiwać się w ciszę. Panie, Panowie nigdy więcej wojny.
W tym roku, organizatorzy Miesiąca Pamięci Narodowej w Poznaniu inaczej niż w latach poprzednich, postanowili skupić się nie na losach jednej osoby, lecz całej rodziny uwięzionej w Forcie VII. Zbiorowym bohaterem obchodów zostali: Rozalia i Ignacy Hoff z synami- Stefanem i Łucjanem z Rogalinka. Jak podkreślił Przewodniczący Grzegorz Ganowicz:
Wybór rodziny Hoffów był również związany z aktualną sytuacją polityczną. Historia tej rodziny pokazuje jak wielu ludzi, znajduje się w dużej mierze sytuacji przypadkowej, ale potrafią w sobie wyzwolić wielkie pokłady empatii i człowieczeństwa nie bacząc na to, że ryzykują, bo wychodzą z założenia, że są rzeczy ważniejsze niż osobiste ryzyko. W tej chwili w Polsce wiele osób pomaga uchodźcom czy uchodźczyniom, bo w większości są to kobiety. Rodziny ukraińskie doznają wielkiej traumy, bo są rozdzielone — mężczyźni walczą, a kobiety uciekają do innych krajów. I tym bardziej chciałoby się powiedzieć właśnie tutaj „nigdy więcej wojny”.
W inauguracji Miesiąca Pamięci Narodowej połączonej z uroczystością upamiętnienia ofiar okupacji niemieckiej lat 1939-45 udział wzięli m. in: najbliżsi krewni bohaterów Rozalii i Ignacego Hoffów, W imieniu Rodziny wystąpił Hennryk Hoffa – syn i wnuk przetrzymywanych w Forcie VII, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Piotr Zalewski, Burmistrz Gminy Mosina Przemysław Mieloch, Przewodniczący Rady Gminy Mosina Dominik Michalak, Radny Gminy Mosina Zbigniew Grygier.
Gospodarzami wydarzenia byli: Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.
Kwiaty pod Ścianą Śmierci złożyli także Dyrektor Archiwum Państwowgo Henryk Krystek, Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, Sekretarz Miasta Poznania Stanisław Tamm oraz przedstawiciele środowisk akademickich, służb mundurowych, komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP hm. Tomasz Kujaczyński oraz parlamentarnych, kierownicy i przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych. Zgromadziło się także liczne grono organizacji kombatanckich, grono pedagogiczne i uczniowie poznańskich szkół średnich:
- Zespół Szkół Gastronomicznych im. K. Libielta (nauczyciel Anna Pietrykiewicz)
- Liceum Ogólnokształcące Mieszko (nauczyciel Józef Kamisiński)
- Zespół Szkół Zawodowych nr 1 (nauczyciel J. Zelesińska)
- IV Liceum Ogólnokształcące
- Zespół Szkół Komunikacji (nauczyciel Marek Nowak)
- Zespół Szkół Salezjańskich
- VIII Liceum Ogólnokształcące (nauczyciel Henryk Józefowski)
Modlitwę poprowadził ks. prałat Leonard Poloch Duszpasterz Światowego Związku Żołnierzy.