Materiały on-line

міська гра

« Gzubek на прогулянці – ласкаво просимо до Познані»

Дата: 31.05.2022 року
Назва організатора: Великопольський Музей Незалежності
Назва заходу: міська гра « Gzubek на прогулянці – ласкаво просимо до Познані»
Інформація про захід: Для дітей, які приїхали до Познані внаслідок війни в Україні, було підготовлено міську гру « Gzubek на прогулянці – ласкаво просимо до Познані». Мета гри – спонукати гостей досліджувати міський простір, історію Познані та активно проводити час. Гра буде доступна українською мовою на сайті wmn-old.pl та в Музеї Озброєння та Музеї Армії «Познань» (Al. Armii Poznań, Park Cytadela).
Цільова група: громадяни України, які перебувають у Познані – сім’ї з дітьми
Місце проведення: парк Цитадела
Інформація про внески: безкоштовний захід
Додаткова інформація: Гра доступна з 31 травня на сайті wmn-old.pl, в Музеї Озброєння та Музеї Армії «Познань»

Gzubek na przechadzce – witamy w Poznaniu

 

Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientacje (TRInO)

Ubiegłoroczny projekt Wirtualnej Mapy Miejsc Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku cieszył się ogromnym powodzeniem. Do dnia dzisiejszego udało nam się skatalogować i opisać ponad 30 obiektów, które znajdują się nie tylko na terenie Poznania, ale także w podpoznańskich miejscowościach. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu i potrzebie, proponujemy zupełnie nową formę mapy miejsc pamięci, jaką jest…

Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientacje (TRInO)

O co w tym chodzi?

  • Uczestnicy, chcący wziąć udział w takiej zabawie i przejść trasę, drukują ją a następnie udają się na punkty kontrolne zaznaczone na mapie. Co ważne – w dowolnym dla ciebie czasie. J Trasę można też robić na raty, czy w kolejności wygodnej dla uczestnika.
  • Podczas odwiedzania punktów kontrolnych, uczestnicy przy pomocy karty startowej odpowiadają na pytania, zawarte w trasie. (https://trino.pttk.pl/karta-startowa)
  • Po weryfikacji, uczestnik może zostać opublikowany na liście osób, które ukończyły daną trasę.

Ale to jeszcze nie koniec! Całą zabawę organizuje Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Oznacza to, że w ramach TRInO można zdobywać odznaki związane z biegami na orientację, jak również potwierdzać odwiedzenie danych punktów co przydaje się przy innych odznakach zdobywanych w ramach PTTK.

Szczegółowe informacje o tym, jak działa TRInO można przeczytać tutaj: https://trino.pttk.pl/co-to-jest-trino

Natomiast nasza trasa, dostępna jest do pobrania tutaj: https://trino.pttk.pl/images/trasy/p/1p22.pdf

Kreatywna książeczka o Powstaniu Wielkopolskim

Zapraszamy w niezapomnianą podróż w przeszłość.
„Kreatywna książeczka o Powstaniu Wielkopolskim” powstała z myślą o wszystkich dzieciach, które chcą poznać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan.
Autorką ilustracji jest poznańska artystka Daria Grajek.
Książeczka będzie dostępna od 27 grudnia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919, a dla niecierpliwych jest już do pobrania na naszej stronie internetowej – Kreatywna ksiazeczka o Powstaniu Wielkopolskim

Film „Plutonowy Józef Owczarek”

Świętując kolejne rocznice zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przyjrzyjmy się niezwykłym losom jednego z najmłodszych powstańców wielkopolskich – Józefa Owczarka. O wychowaniu patriotycznym w jego domu rodzinnym, drodze do powstania i dalszych losach opowiada jego syn – Hubert Owczarek, który poszedł w ślady ojca i również został żołnierzem. Film powstał we współpracy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, pod patronatem Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

 

„Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919”

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli w opracowaniu Andrzeja Surdyka

Zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszami lekcji, które warto wykorzystać w celu poszerzenia wiedzy uczniów o Powstaniu Wielkopolskim.

 

Inicjatorem i wydawcą publikacji jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

Partnerzy merytoryczni: Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

 

„Zostań w domu i zrób flagę Polski”

 Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego flaga Polski jest w kolorach biało-czerwonych? Czy próbowaliście wykonać ją samodzielnie? Pobierzcie instrukcję, wytnijcie szablon i poznajcie dzieje naszej flagi państwowej. Jej obecny kształt i barwę określa ustawa, uchwalona 40 lat temu. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt prostokąta o barwach białej u góry i czerwonej u dołu. Jej kolory nawiązują do pierwszej flagi Polski, którą była czerwona flaga z wyszytym białym orłem. Orła wybrali nasi pierwsi władcy i odtąd na stałe wszedł on do naszej historii, stając się naszym godłem narodowym. Wygląd flagi zmieniał się, jednak biel i czerwień pozostawały niezmienne. Kolor biały znajduje się u górze flagi i symbolizuje orła, jest to element potraktowany jako ważniejszy, czerwień stanowiła tło tarczy herbowej, dlatego widnieje u dołu.

Kolor czerwony był kolorem uprzywilejowanym, posługiwali się nim najdostojniejsi i najbogatsi. Uzyskanie trwałego czerwonego koloru było kosztowne. Czerwony barwnik produkowano z wydzieliny owadów o nazwie czerwiec – stąd nazwa koloru i miesiąca. Za prawdziwie narodową barwę polską należałoby uznać karmazyn czyli ciemną czerwień, od późnego średniowiecza uważaną u nas za barwę najszlachetniejszą. Kolor biały był powszechniejszy w użyciu – symbolizował czystość, porządek i szlachetność. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z symboli naszego narodu, dlatego pozostaje pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. Otaczanie jej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

 

Materiały do pobrania:

Instrukcja i szablon flagi Polski – PDF.

 

„Zostań w domu i zrób rozetkę Powstania Wielkopolskiego”

 Wśród znaków i symboli powstania wielkopolskiego ważne miejsce zajmuje rozetka patriotyczna. Dlaczego były noszone przez powstańców 1918-1919? Żołnierze wracając z frontu I wojny światowej mieli na sobie mundury obcych państw, najczęściej niemieckie. Dlatego by pokazać, że są Polakami i walczą w polskiej spawie przyozdabiali niemieckie mundury polskimi barwami narodowymi. Na nakryciach głowy pojawiały się srebrne orły i biało-czerwone kokardy, w najróżniejszych wersjach i wielkościach. Biało-czerwone rozety przypinano również do płaszczy i kurtek mundurowych. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 możecie znaleźć dwa rodzaje rozet, zgodnych z regulaminem wojskowym. Pierwsze z nich z pewnością doskonale znacie – czerwone na zewnątrz i białe w środku. Drugi rodzaj możecie wykonać w domu – białe na zewnątrz, czerwone w środku, a w samym środku widnieje orzeł! Dlaczego w tej rozecie kolory są odwrócone? Ponieważ orzeł, jako nasze godło narodowe, widnieje zawsze na czerwonym tle.

Materiały do pobrania:

Instrukcja i szablon rozetki patriotycznej – PDF.

Poniżej film pokazujący jak wykonać rozetkę

rozetkę można też wykonać z bibuły, poniżej instrukcja jak to zrobić