29 listopada Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 razem z Fundacją Szansa dla Niewidomych zorganizowało spotkanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. W Sali Prób, Zamku Cesarskiego w Poznaniu uczestnicy wzięli udział w seminarium. Domminika Bazaniak, koordynator ds. edukacji WMN powitała gości oraz zaprosiła ich do pięciu oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Barbara Kokot, asystent w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, odział WMN przedstawiła historyczne przyczyny oraz uwarunkowania dla Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Anna Matuszak, asystent w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, odział WMN zaprezentowała przebieg wydarzeń 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Po zakończeniu części wykładowo-wprowadzającej uczestnicy seminarium wysłuchali filmu dotyczącego pierwszego w historii społeczeństwa PRL buntu. Film na co dzień prezentowany jest na ekspozycji stałej Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Po prezentacji Kinga Przyborowska, kierownik kustosz Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, odział WMN opowiedziała o upamiętnieniu Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz o Muzeum którego zwiedzanie było częścią wydarzenia. Ważną częścią spotkania była dyskusja o dostępności instytucji kultury, którą moderowała Beata Jerzakowska. Uczestnicy podzielili się z nami swoimi uwagami i sugestiami, poradzili w jaki sposób działać, by przestrzeń muzealną dostosowywać do ich potrzeb.
Zwiedzanie ekspozycji rozpoczęło się od przedstawienia planu tyflograficznego Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Następnie zwiedzający mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda ekspozycja stała Muzeum. Uczestniczy spotkania mogli zapoznać się z eksponatami poprzez dotykanie. Były to eksponaty takie jak radioodbiornik Telefunken z 1934 roku, robotnicze buty na drewnianej podeszwie tzw. okuloki, płaszcz należący do Stanisława Matyi – jednego z nieformalnych przywódców strajku, stół stolarski przy którym pracował Stanisław Matyja w Zakładach H. Cegielski Poznań, wiertarkę kolumnową, która wcześniej stanowiła element wyposażenia Zakładów Cegielskiego w Poznaniu, czapkę Milicyjną z okresu lat 50. XX wieku, młotek sędziowski, aktówkę z lat 50. XX wieku, rower z tablicą rejestracyjną z lat 50. XX wieku. Zwiedzanie zakończyło się wysłuchaniem filmu z 25. Rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku oraz możliwością zapoznania się z tyflografikami Pomnika Poznańskiego Czerwiec 1956.
Zwiedzaniu sprzyjały udogodnienia wdrożone dzięki ubiegłorocznemu dofinansowaniu z programu Kultura Dostępna, takie jak audiodeskrypcje, napisy w brajlu, tyflografiki, pola uwagi.
Dziękujemy za wizytę i przypominamy, że we wszystkich naszych oddziałach systematycznie wprowadzamy rozwiązania z zakresu dostępności.
Serdeczne podziękowania składamy Centrum Kultury Zamek za możliwość skorzystania z sali na potrzeby seminarium.