W dniach od 18 do 22 czerwca 2018 roku odbędzie się czwarta edycja akcji „Światełko dla Czerwca ‘56”. To projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, mający na celu upamiętnienie nieżyjących już osób związanych z powstaniem w 1956 roku. W maju, głosami internautów, akcja została wybrana Wydarzeniem Historycznym Roku 2017 w kategorii Edukacja.
Jak zwykle w czerwcu honorujemy osoby, które zginęły 28 czerwca 1956 roku. Akcja jest adresowana do dzieci i młodzieży – w wyznaczone dni uczniowie, harcerze, a nawet przedszkolaki udadzą się na cmentarze , posprzątają groby bohaterów i zapalą znicze z logo akcji. Akcja ma 14 stałych partnerów, zarówno z Poznania, jak i spoza naszego miasta. W działaniach wezmą udział szkoły z Poznania: Szkoła Podstawowa nr 23 im. Gen. Józefa Bema, Szkoła Podstawowa nr 46 im. Marii Dąbrowskiej, Szkoła Podstawowa nr 57 im. Józefa Kostrzewskiego, Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 2, Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56, VI Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego, Zespół Szkół Specjalnych nr 105, Przedszkole Galileo – Fundacji Familijny Poznań, harcerze z Hufca ZHP Poznań-Wilda jak również szkoły spoza Poznania: Szkoła Podstawowa nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Błogosławionej Salomei w Skale k. Ojcowa, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 we Wrocławiu oraz Liceum im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej
Obecność młodych ludzi z tak wielu miejsc w Polsce to ważne osiągnięcie w działaniach mających na celu propagowanie wiedzy o Poznańskim Czerwcu. Takie zaangażowanie przynosi rezultaty. Akcja „Światełko dla Czerwca ’56” została wybrana Wydarzeniem Historycznym Roku 2017 w kategorii „Edukacja i multimedia” w ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski.
Tegoroczną akcję zaczynamy na cmentarzu na Górczynie, przy grobie Zdzisława Piskorskiego, najstarszej ofiary Powstania Poznańskiego. Zdzisław Piskorski był w młodości Powstańcem Wielkopolskim, jego osoba w symboliczny sposób splata obchody Poznańskiego Czerwca z przypadającą w tym roku 100 rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zdzisław Piskorski urodził się 5 grudnia 1898 roku w Borku Wielkopolskim pod Gostyniem jako syn Walentego i Praksedy z domu Hoffmann. Jako młody człowiek brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, najpierw w oddziałach lokalnych, następnie w 10 pułku Strzelców Wielkopolskich, w szeregach którego walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym rozwijał własny zakład rzeźnicki w Poznaniu, został mistrzem cechowym i należał do Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego. Zwołał pierwsze powojenne zebranie cechu w dniu 15 lutego 1945 roku, został na nim wybrany starszym cechu. Po unieważnieniu (w kwietniu 1945 roku) wyboru przez ówczesne władze zasiadał w dwóch kolejnych komisarycznych zarządach cechu, w drugim pełnił funkcję sekretarza. W 1949 roku wywłaszczony ze swego zakładu w ramach „bitwy o handel”. Został zatrudniony u przewoźnika Stefana Dąbrowskiego. 28 czerwca 1956 roku wraz z synem Ryszardem wybierał się na ogród, po drodze udali się na ul. Śniadeckich, by u działającego tam instalatora zlecić wykonanie prac wodociągowych. Na skrzyżowaniu Śniadeckich i Rokossowskiego (dzisiejsza ul. Głogowska) napotkali protestujących robotników, którzy zmierzali do centrum miasta. Zdzisław Piskorski nakazał niepełnoletniemu synowi powrót do domu, a sam wyruszył wraz z tłumem. Podczas walk o Wojewódzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego znajdował się na ul. Dąbrowskiego, według niektórych relacji w rejonie rozlewni piwa organizował młodzież do walki z wykorzystaniem butelek napełnionych benzyną. Otrzymał postrzał w plecy w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Kochanowskiego, zmarł w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia (czas zgonu godz. 16.10). Pogrzeb odbył się w dniu 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu górczyńskim (parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej).