Od lat entuzjastycznie włączają się w działania upamiętniające wydarzenia Poznańskiego Czerwca’56. W tym roku uczniowie Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu uczczą pamięć uczestników wydarzeń sprzed 65 lat piosenką. Premiera utworu „Było nas tysiące” już w najbliższy czwartek – 24 czerwca w auli Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.
Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca‘56 od 2006 roku aktywnie włącza się w akcje związane ze swoim patronem. Co roku społeczność szkolna uczestniczy w miejskich obchodach Czerwca’56, przygotowując programy artystyczne.
Uczniowie i nauczyciele aktywnie współpracują też z Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, współtworząc wiele cyklicznych wydarzeń muzealnych – konferencję “Młodych rozprawa nad Czerwcem’56”, akcję “Światełko dla Czerwca” czy “Paczkę dla kombatanta”. Efektem tegorocznej współpracy jest utwór „Było nas tysiące” w wykonaniu uczniów szkoły oraz artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu i towarzyszący mu teledysk, który po raz pierwszy zaprezentowany zostanie 24 czerwca w auli Zespołu Szkół Handlowych.
Uczniowie szkoły od lat chętnie włączają się w inicjatywy upamiętniające patrona ich placówki – Bohaterów Poznańskiego Czerwca’56. Z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem włączyli się także w tegoroczny projekt. Nagranie piosenki w profesjonalnym studio (Po Prostu Studio w Kiekrzu) było dla nich nie lada wyzwaniem, ale też prawdziwym artystycznym przeżyciem. Utworowi „Było nas tysiące” towarzyszy również teledysk, w nagraniu którego udział wzięli nie tylko uczniowie szkoły, nauczyciele i dyrekcja, ale także zaprzyjaźnieni ze szkołą kombatanci Czerwca’56 oraz grupa rekonstrukcyjna TID Semper Fidelis z Lubonia.
W akcję promocyjną całego projektu włączyli się uczniowie klas o specjalności „technika reklamy”, którzy wraz z nauczycielami zawodu przygotowali plakat promujący wydarzenie.
Piosenka “Było nas tysiące” powstała z okazji rocznicy 65. Czerwca 1956. Jej ideą było przede wszystkim uczczenie pamięci tych, którzy swoje życie poświęcili broniąc podstawowych praw człowieka – prawa do wolności i godnego życia. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Poznania.
Projekcji teledysku będzie towarzyszyło wydawnictwo płytowe. Na płycie obok premierowego utworu, znajdzie się również jego recytowana wersja, nagrana w Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Całość wzbogacą wywiady z kombatantami Czerwca’56: Aleksandrą Banasiak, Andrzejem Spornym oraz Mirosławem Jakubowskim przeprowadzone przez pracowników Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956.
Autorem tekstu jest Sergiusz Myszograj – pasjonat historii i fotografii ulicznej, od ponad dziesięciu lat zajmujący się rekonstrukcją historyczną, poeta, którego debiutancki tomik ‚Miodu do ran’ ukaże się w najbliższym czasie. Muzykę skomponował Paweł Pełczyński – saksofonista, instrumentalista, członek zespołu De Mono, artysta współpracujący z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, występujący w telewizyjnym programie “Jaka to melodia”. Teledysk wyreżyserował Miłosz Latosi, młody entuzjasta fotografii analogowej, zwycięzca kilku konkursów filmowych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Cor ad Cor”, człowiek, który w obiektywie widzi to, co dla innych niewidoczne.
W nagraniach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56 w Poznaniu: Patrycja Kołucka, Gabriela Szczechowiak, Julia Dawidowska, Jowita Wiśniewska, Maria Baer, Wiktoria Boińska, Łukasz Holc. Projekt dodatkowo wsparli artyści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu: solista Damian Konieczek oraz Chór Przyoperowy w składzie: Joanna Czajka, Anna Gierczyńska, Marzena Kawecka, Eliza Szymańska, Arkadiusz Hirsch, Kazimierz Kulczyński, Wojciech Stachowski, Konrad Szymański.
Wydarzenie: premiera teledysku „Było nas tysiące”
Miejsce: aula Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu
Data: 24.06.2021, godz. 8.30
Autorzy fotografii: Agnieszka Maleszyk-Kaiser, Miłosz Latosi, Sergiusz Myszograj, Maciej Krajewski