Ile słów jest potrzebnych by zachować pamięć o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca? Ile słów potrzeba by wyrazić wdzięczność ich uczestnikom? Jak się okazuje – nie trzeba ich wiele. 65 lat temu bohaterscy poznańscy robotnicy wyszli na ulice by zawalczyć o swoje prawa – prawo do wolności i godnego życia. Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 w szczególny sposób postanowiło uczcić ich pamięć. Tak narodziła się akcja „#65słów na 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956”
Kilka miesięcy temu Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, rozpoczęło prace nad projektem „#65słów”. Jego celem było przywołanie poznańskich wydarzeń, upamiętnienie ich bohaterów oraz przypomnienie ideałów, które przyświecały robotnikom, gdy decydowali się rozpocząć strajk. Tak narodził się pomysł filmu, w którym 65 osób wypowie 65 istotnych, związanych z wydarzeniami Czerwca 1956 r., słów. Muzeum zaprosiło do udziału w akcji świadków i uczestników czerwcowych wydarzeń, uczniów, przedstawicieli władz, naukowców i artystów. Apel spotkał się z ciepłym przyjęciem. W projekt zaangażowali się reprezentanci różnych środowisk, w przeważającej większości Ci, którzy poprzez swą działalność, lub rodzinne korzenie czują się ze stolicą Wielkopolski związani.
W piątek, 25 czerwca odbędzie się premiera spotu „#65słów”, który jest efektem przeprowadzonej akcji. Film nie tylko opowiada historię Poznańskiego Czerwca 1956 roku w sposób przystępny, ale pokazuje również, że pamięć o historii i ważnych wydarzeniach, jest czymś co łączy pokolenia ponad wszelkimi podziałami. Spot stworzony został dzięki zaangażowaniu władz miasta, kombatantów Czerwca’56, aktorów, muzyków, sportowców, ludzi świata nauki i kultury. W akcję entuzjastycznie włączyły się także dzieci i młodzież ze szkół współpracujących z Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956. Tym sposobem powstał wyjątkowy film, który zaprezentowany zostanie w piątek, 25 czerwca o godz. 13.00 na kanale You Tube Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Wydarzenie: premiera spotu „#65słów na 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956”
Data: 25 czerwca, godz. 13.00
Miejsce: kanał You Tube Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości https://www.youtube.com/channel/UCAe6UQSU-OChteaYVHVOHnQ