Na wzgórzu św. Wojciecha budujemy nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Blisko hektarowa działka znajduje się w sąsiedztwie Starej Rzeźni, Pomnika Armii Poznań i Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan. Może na niej stanąć budynek o wysokości 15 metrów i powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych. Już wiemy, że 40 procent zajmie ekspozycja stała. Obecna wystawa o powstaniu w budynku Odwachu na Starym Rynku to zaledwie 340 metrów kwadratowych.
EKSPOZYCJA
Na wystawie opowiemy o historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, jego przyczynach i uwarunkowaniach, a następnie o skutkach i przekazywaniu pamięci kolejnym pokoleniom. Skoncentrujemy się na wyjaśnieniu fenomenu zwycięstwa przez pokazanie doświadczenia życia i pracy Polaków w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, w szczególności ich samoorganizacji, która miała niebagatelny wpływ na sukces powstania. Ważne będzie także zaprezentowanie samego zrywu zarówno w aspekcie militarnym, jak również w postawach obywatelskich, dojrzałości myśli politycznej i skuteczności dyplomatycznej. Następnie pokażemy z jakim skutkiem Wielkopolanie włączyli się do walk o ukształtowanie granic Polski i jaki był wpływ tej dzielnicy na siłę gospodarczą i intelektualną odrodzonej RP. Na koniec zaprezentujemy późniejsze losy powstańców i kształtowanie się pamięci o powstaniu.
KONKURS
W lipcu 2019 roku zostanie rozstrzygnięty konkurs na projekt architektoniczny budynku, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do pierwszego etapu konkursu zostały zakwalifikowane 43 pracownie z Polski i zagranicy, z których do II etapu ostatecznie weszło 6 uczestników.
RANGA
Głównym zamierzeniem budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest stworzenie placówki o znaczeniu ogólnopolskim, nowoczesnej z atrakcyjną ofertą historyczną i bogatym programem edukacyjnym, frekwencją osiągającą 100 tysięcy zwiedzających rocznie, skupiającą środowiska kultywujące pamięć o powstaniu, a także badaczy i analityków jego historii.
Inwestycja ma wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
ZBIÓRKA PAMIĄTEK
Przygotowując nową, większą wystawę cały czas szukamy zabytków związanych z historią Wielkopolski XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku – dokumentów, fotografii, dzieł sztuki, militariów, zabytków sztuki materialnej.
Na wszystkich darczyńców czekamy: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 w siedzibie Głównego Inwentaryzatora WMN, ul. Św. Marcin 51 B (wejście od ul. Garncarskiej)
Kontakt: