Trzy nagrody zdobyli pracownicy WMN w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2018”!
II nagroda w kategorii ‘konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury, inwestycje” za:
Galerię Plakatu przy Schronie Przeciwatomowym dla Władz Poznania i remont willi, w której znajduje się Galeria.
Galeria podlega Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Nagrodę odbierała kierownik Kinga Przyborowska.
W galerii prezentujemy plakaty socrealistyczne i z okresu „odwilży”, a także plakaty filmowe z okresu PRL-u oraz umeblowanie z lat 50, 60 i 70. Na potrzeby stworzenia galerii wykorzystano zrujnowane pomieszczenia mieszkalne dwupiętrowego budynku wzniesionego nad Schronem Przeciwatomowym dla Władz Miasta Poznania, wybudowanym przy ul. Słupskiej na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Willa wybudowana na schronie przeznaczona na mieszkania dla rodzin oficerów Ludowego Wojska Polskiego, miała w swym założeniu maskować kompleks podziemny, będący obiektem tajnym.
Oddanie do użytku Galerii Plakatów z Okresu Socjalizmu stanowi ważny wkład w upowszechnianie wiedzy o sztuce i życiu w okresie PRL-u. Galeria, zaprojektowana w budynku będącym częścią zespołu zabudowy Przeciwatomowego Schronu jest logicznym uzupełnieniem ekspozycji podziemnej, nawiązując tematycznie do czasów zimnej wojny, jednocześnie zaś ukazuje inny – cywilny – obraz tamtych czasów.
Galeria została uroczyście otwarta 18 maja 2018 roku. Po jej oddaniu w pomieszczeniach na górnych kondygnacjach Galeria zyskała zaplecze edukacyjne – w sali konferencyjnej odbywają się wykłady i warsztaty związane z historią PRL-u, jak również inne przedsięwzięcia dydaktyczne, także dla mieszkańców z Osiedla Krzyżowniki-Smochowice.
III nagroda w kategorii „działalność naukowa i wydawnicza” za:
Katalog do wystawy-instalacji objazdowej „Wielkopolanie ku Niepodległej” pod redakcją prof. Olafa Bergmanna, który jednocześnie jest kuratorem wystawy.
Katalog wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku” zawiera prezentacje projektu wystawy-instalacji (od strony jej ikonografii i treści), przygotowanej przez WMN oraz kilkanaście wielkopolskich instytucji kulturalno-naukowych i stowarzyszeń, a także artykuły aż 17 autorów. Dotyczą one szeroko rozumianych chronologicznie i rzeczowo zagadnień oraz wielu aspektów związanych z przyczynami, przebiegiem i skutkami powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku.
Katalog towarzyszy wystawie przygotowanej przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
w Poznaniu we współpracy z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi, bibliotecznymi oraz organizacjami społecznymi, zajmującymi się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. Zaprezentowano ją w Warszawie, Krakowie, Świętochłowicach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Gdańsku, Inowrocławiu. Podróż zakończy w czerwcu w Białymstoku i w Szreniawie.
III nagroda w kategorii „działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa” za koncert „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej – w chwilach próby zwycięstwo”
Koncert dedykowanym zwycięskim powstańcom odbył się 28 grudnia 2018 roku na Starym Rynku w Poznaniu i zgromadził 4000 osób.
Na scenie wystąpił m.in. Rafał Brzozowski, Luxtorpeda, Kasia Moś, Natalia Sikora, Rey Wilson, Katarzyna Cerekwicka, Jacek Kowalski, Grzegorz Wilk, Mateusz Ziółko oraz Poznański Chór Chłopięcy pod kierunkiem Jacka Sykulskiego, którzy zaśpiewali pieśni patriotyczne z czasów powstania. Koncert miał imponującą oprawę – gra świateł, krótkie filmy, udział rekonstruktorów stworzyły atmosferę, w której publiczność chętnie włączała się do śpiewu z artystami. Zresztą wspólny śpiew ułatwiały teksty poszczególnych pieśni wyświetlane na telebimie – m.in. Marsz poznańskich dzieci, Marsylianka Wielkopolska, Wśród nocnej ciszy pod Lwowem, Pieśń Poznańczyków, Gdy szedłem raz od warty, ale także Wolność i Odpowie Ci wiatr. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie Roty. Koncert poprowadził znany dziennikarz, Tomasz Wolny. Retransmisję koncertu pokazał Program TVP2. Koordynatorem koncertu z ramienia WMN była Elżbieta Mania.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA ” odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka. Organizatorem jest Fundacja Muzeów Wielkopolski. Gala tegorocznej edycji odbyła się w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.