Zapraszamy muzealników, naukowców i regionalistów do wzięcia udziału w II edycji konferencji-sejmiku, która odbędzie się w Poznaniu 26 i 27 listopada.
W tym roku organizatorzy (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Fundacją Zakłady Kórnickie, Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu) postanowili ją zatytułować: W przededniu Powstania – od Polskiego Sejmu Dzielnicowego do przyjazdu Paderewskiego. Dwudniowe spotkanie będzie wypełnione referatami oraz dyskusjami panelowymi, które powinny zainteresować wszystkich pasjonatów muzealnictwa i badań przeszłości.
Udział w konferencji-sejmiku jest odpłatny (50 złotych od osoby, przy czym w ramach tej kwoty zapewnimy również wyżywienie oraz udział w koncercie). Nocleg we własnym zakresie.
W wypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości związanych z projektem mogą Państwo uzyskać informacje pod numerem telefonicznym 61 853 89 45:
– kustosz dyplomowany dr. hab. Olaf Bergmann
(tel. kom.: 518 052 940, mail: olafber@tlen.pl)
– lub sekretarz projektu Aleksandra Kubisiak
(mail: a.kubisiak@wmn-old.pl).
Termin: 26-27 listopada 2018 roku
1 dzień – Sala Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań
Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań
Szczegółowe informacje w Programie załączonym do niniejszego pisma.
2 dzień – Sala Posiedzeń PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań
W odróżnieniu od spotkania ubiegłorocznego planujemy też część konferencji (przygotowywaną przez PTPN), na której autorzy referatów mieliby możliwość przedstawienia ich treści (w formie 15 minutowych wystąpień), a które następnie znalazłyby się odrębnym, przygotowywanym przez PTPN wydawnictwie zwartym. Mają one dotyczyć zagadnień już bardziej szczegółowych i ściśle „rocznicowych”, które postanowiono zatytułować: W przededniu Powstania – od Polskiego Sejmu Dzielnicowego do przyjazdu Paderewskiego. W tym przypadku głównego organizatora PTPN interesuje przedstawienie w referatach stanu badań dotyczących m.in. delegatów na Sejm Dzielnicowy, jego przebiegu, a także tworzenia w zaborze pruskim rad ludowych, rad robotniczych i żołnierskich, w tym też nie tylko polskich, ale również niemieckich i żydowskich. W tej części naszego projektu osoby nim zainteresowane prosimy o kontakt (a następnie nadsyłanie deklaracji w nim udziału – Załącznik nr 1 do Formularza zgłoszeniowego) z Prezesem PTPN prof. UAM dr. hab. Andrzejem Gulczyńskim (mail: a.gulczynski@ptpn.poznan.pl).
Tego dnia wygłoszone zostaną referaty poświęcone okresowi przedpowstaniowemu. Do wygłoszenia referatów, zaproszeni zostali badacze, którzy przestawią wybrane problem, a mianowicie:
prof. Przemysław Hauser – Niemcy a Wielkopolska październik – grudzień 1918
prof. Olgierd Kiec – Niemiecka odpowiedź. Zjazd delegatów Niemieckich Rad Ludowych z Marchii Wschodniej (Ostmark)
prof. Rafał Witkowski – Żydowska Rada Ludowa w Poznaniu
prof. Adam Kalbarczyk – Niepodległość na ambonie. Kazanie ks. Antoniego Stychla,
prof. Magdalena Graf – Onomastyczne refleksje nad nazwiskami delegatów
prof. Magdalena Piotrowska – Rites de passage? Kilka uwag o Sejmie Dzielnicowym
prof. Julia Dziwoki – Udział duchowieństwa Dzielnicy Śląskiej w Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu.
To tu właśnie, pośród tych referatów, zamierzamy umieścić referat o odzyskiwaniu niepodległości w poszczególnych miejscowościach, powiatach, o delegatach na Sejm, zarówno zbiorowo (np. reprezentacji danego z powiatu), poszczególnych grup zawodowych czy konkretnych osób.
Radość Niepodległej w piosence dwudziestolecia międzywojennego
Wykonawcy:
Aleksandra Rykowska – śpiew
Mikołaj Rykowski – klarnet, słowo o muzyce
Dawid Krupa – fortepian
Chcielibyśmy też zwrócić uwagę na przygotowywane przez PTPN słownik i bezę delegatów na Polski Sejm Dzielnicowy: http://sejm-dzielnicowy.ptpn.poznan.pl/informacje/. Na tej stronie zamieszczony jest zarówno spis alfabetyczny, jak i wg powiatów. Także w tym zakresie liczymy na pomoc w uzupełnianiu danych o delegatach. Można je przesyłać na podany wyżej adres mailowy, tu także można przesyłać gotowość opracowania biogramów do słownika.
Szczegółowy program drugiego dnia Konferencji zostanie rozesłany po uzupełnieniu referatów, o które teraz prosimy.
Na informację o Państwa udziale w konferencji czekamy do dnia 19 listopada 2018 roku adres pocztowy: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ul. Woźna 12, 61-777 Poznań lub adres mailowy: konferencja2018@wmn-old.pl. na załączonym formularzu. Następnie otrzymają Państwo informację zwrotną o uczestnictwie w Konferencji.
Organizatorzy:
Wsparcie:
Formularz zgłoszeniowy referatu Formularz zgłoszeniowy uczestnictwa Program konferencji