14 czerwca o godz. 11:00 zainaugurowaliśmy po raz XII akcję „Światełko dla Czerwca ’56” z udziałem Prezydenta Jędrzeja Solarskiego, Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysława Terleckiego. Wśród obecnych była rodzina Kazimierza Dutkiewicza, ofiary Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 – bratanek ofiary Piotr Dutkiewicz, Kombatanci Jerzy Majchrzak, Andrzej Sporny oraz reprezentacje uczniów ze szkół: S. P. nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu, S. P. nr 10 im. A. Fiedlera w Poznaniu oraz Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Czerwca’56 w Poznaniu.

W inauguracji wzięły udział dzieci oraz młodzież ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Młodzi ludzie, dzięki którym Pamięć o Czerwcu 1956 będzie przekazywana dalej, stali się adresatami inauguracyjnych przemówień. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zwrócił uwagę na szczególny wiek ofiary, przy którego grobie zainaugurowaliśmy tegoroczną akcję: „Kazimierz Dutkiewicz miał zaledwie 16 lat i był niewiele starszy od was, a może nawet był waszym rówieśnikiem. Jego życie skończyło się przedwcześnie”. Prezydent Jędrzej Solarski podkreślił wagę, jaką mają tego typu wydarzenia, dzięki którym możemy oddać szacunek oraz cześć ofiarom. Kinga Przyborowska – Kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 przypomniała o tym, że akcja odbywa się dwa razy w roku oraz ma zasięg ogólnopolski. Spotkanie inauguracyjne oraz zapalenie symbolicznych zniczy było również momentem, by przypomnieć okoliczności Powstania Poznańskiego 1956, przyczyn, z powodu których protest się odbył oraz faktu, że co czwarta ofiara nie miała skończonych 18 lat. Piotr Dutkiewicz, bratanek ofiary podzielił się wspomnieniem o wujku, którego nie miał okazji poznać, a którego śmierć była szczególnym wydarzeniem, kładącym się cieniem na jego rodzinie.

Akcja „Światełko dla Czerwca ’56” potrwa do 24. czerwca 

Akcja objęta została Honorowym Patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu

FOTORELACJA

Wspomnienie o Kazimierzu Dutkiewiczu

Kazimierz Dutkiewicz urodził się 29 listopada 1939 roku w Poznaniu. Otrzymał imię po swoim ojcu, który w czasie narodzin syna przebywał na froncie. W 1953 roku Kazimierz ukończył Szkołę Podstawową nr 26 w Poznaniu, a następnie rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Energetyczno-Elektrycznej. Po jej ukończeniu przez krótki czas pobierał naukę we Wrocławskim Zjednoczeniu Elektromontażowym, a następnie rozpoczął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. 28 czerwca 1956 odnosił klucze od warsztatu mechanicznego nieopodal ulicy Kochanowskiego. Został ranny u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Zmarł w szpitalu na skutek postrzału w głowę. Został odnaleziony i zidentyfikowany przez swojego brata. Pogrzeb Kazimierza Dutkiewicza odbył się 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu Górczyńskim.

Powrót do listy kategorii Aktualności