8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym roku postanowiliśmy nie ograniczać się do jednego dnia, lecz codziennie prezentujemy historie kobiet, które bezpośrednio łączą się z naszym Muzeum. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości to pięć oddziałów a w każdym z nich inna historia.

Zapraszamy na spotkanie z Marią Majewską, bohaterską żoną, której losy nierozerwalnie splotły się z przeszłością prezentowaną w Muzeum Armii „Poznań”.

 

Maria Majewska z d. Ertel, żona kpt. Majewskiego, siostra ppłk. łączności Zygmunta Ertela – powstańca wielkopolskiego, zamordowanego przez NKWD w 1940 r. (figuruje na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej). Jej dwaj pozostali bracia Tadeusz i Sylwester również uczestniczyli  w powstaniu wielkopolskim i byli oficerami Wojska Polskiego.

Kpt. Majewski, będąc dowódcą 3 kompanii I batalionu 60 pułku piechoty, poległ 12 września 1939 r. pod Solcą Wielką w trakcie bitwy n/Bzurą.

Bezpośrednio po śmierci ciało oficera złożono w mogile zbiorowej. W tydzień lub dwa tygodnie po bitwie wdowa po nim mająca wówczas 32 lata, za pośrednictwem ordynansa męża odnalazła jego miejsce pochówku, a następnie przy pomocy jednego z pobliskich mieszkańców dokonała ekshumacji poległego, którego – wobec owinięcia głowy bandażem – zidentyfikowała po koronce na zębach, którą sama, jako stomatolog, wykonała, po medaliku na szyi i po niebieskim sweterku, który miał pod mundurem. Zwłoki w cynowej trumnie przewiozła do Piotrkowa Trybunalskiego i pochowała w grobie rodzinnym na tamtejszym Starym Cmentarzu Rzymskokatolickim, w którym leżą jego rodzice i siostry.

Około r. 1978/1979 jeden z synów pochowanego, pragnąc mieć bliżej na grób z rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego, zorganizował ponowną, tym razem oficjalną, ekshumację szczątków z Piotrkowa Trybunalskiego na cmentarz parafialny w Pleszewie, do grobowca rodziny Ertlów, tj. teściów oficera, w którym spoczywają do dziś. Przy ekshumacji dokładnie obejrzał czaszkę, odnotowując m.in. pęknięcie od szrapnela, a jednocześnie potwierdził pozostałe elementy znane z poprzedniej.

Infografika do pobrania – Maria Majewska

 

Powrót do listy kategorii Muzeum online