Zapraszamy na obchody 83. Rocznicy bitwy nad Bzurą, w ramach których przygotowaliśmy:

  • wirtualny spacer po muzeum – 9 września
  • zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem – 13 września

Z okazji 83. rocznicy bitwy nad Bzurą zapraszamy do Muzeum Armii „Poznań” na wirtualny spacer. Dzięki możliwościom medialnym można odwiedzić nasze muzeum nie wychodząc z domu. Wirtualne zwiedzania nie znają ograniczeń geograficznych i pozwalają w nowy, bliższy sposób prezentować szczegóły kolekcji.

Premiera wirtualnego spaceru – 9 września

Strona internetowa – wmn-old.pl

Facebook – @MuzeumArmiiPoznan

Kto jednak woli osobiście zobaczyć nasze eksponaty zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem – 13 września, 11:00

Muzeum Armii „Poznań” znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł  poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku . Do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę  Armii „Poznań”. Po klęsce wrześniowej Cytadelę ponownie obsadziły oddziały niemieckie (Wehrmacht). Mimo zniszczeń spowodowanych zaciekłymi walkami o twierdzę w lutym 1945 roku, ciąg kazamatowy Estakady Zachodniej ocalał. W 1974 roku z inicjatywy środowisk kombatanckich na murze przeciwskarpy odsłonięto pierwszą z czternastu tablic upamiętniających poszczególne jednostki i formacje Armii „Poznań”. 31 sierpnia 1982 roku we wnętrzu korytarza kazamatowego otwarto ekspozycję stałą Muzeum Armii „Poznań”, obecnie – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Muzeum gromadzi eksponaty związane z historią Wojska Polskiego okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek wielkopolskich. W swoich zbiorach posiada materiały ikonograficzne, dokumenty, sztandary, broń, umundurowanie oraz wiele innych pamiątek historycznych. Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja zdjęć ukazujących życie codzienne i służbę w wielkopolskich garnizonach. Duże znaczenie źródłowe ma wielkoformatowy plan Poznania z 1932 r., opracowany w Komendzie Miasta z zaznaczonymi obiektami i gruntami wojskowymi.

Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Armii „Poznań” z przewodnikiem– 13 września, 11:00

Premiera wirtualnego spaceru – 9 września

Wirtualny spacer po wystawie przygotowała firma SCANPORT.PL (www.scanport.pl)

Powrót do listy kategorii Aktualności