10 października 2021 w Muzeum Martyrologii Wielkopolan — Fort VII (ul. Polska) oddano hołd  ofiarom KL Posen – pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich, nazywanego przez oprawców „obozem krwawej zemsty”. Jego celem było zniszczenie elity inteligenckiej i przywódczej Wielkopolski. Niemiecki obóz koncentracyjny w Forcie VII istniał do 1944 roku. Dokumentacja obozowa został zniszczona.

W spotkaniu z udziałem asysty wojska z Garnizonu Poznań wzięli udział zaproszeni goście w tym poseł Katarzyna Ueberhan, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Piotr Zalewski z Zarządu Powiatu Poznańskiego.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz powiedział – „wszędzie tam, gdzie pojawia się dyktator, który chce zniewolić naród czy narody, rozpoczyna od ataku na elity. Bo jeśli zniszczy się elity, to naród jest jak człowiek bez kręgosłupa: bezwolny, bezradny i podatny na wszelkiego rodzaju manipulacje”.

Odczytano list, który do zgromadzonych napisał Marszałek Województwa Marek Woźniak – „zachowanie w pamięci, upowszechnianie wiedzy, a także ocalenie historycznych świadectw kaźni to forma oddania czci i hołdu ofiarom okupacji niemieckiej (…) . Pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny budził przerażenie. Także teraz powinien je wywoływać, by przestrzec przed skutkami rządów totalitarnych, obojętnością i okrucieństwem wymierzanym w drugiego człowieka w imię fałszywych ideologii”

Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości zapowiedział powołanie w Forcie VII Centrum Dialogu i Pojednania, w którym będzie spotykać się polska i niemiecka młodzież. Doświadczając tego miejsca, poznając jego historię mają nieść przesłanie – nigdy więcej. Centrum ma powstać we współpracy z władzami Poznania, Brandenburgii, MSZ, MEN i Ambasady Niemiec.

Spotkanie zakończono złożeniem wieńców pod Ścianą Śmierci.

Powrót do listy kategorii Aktualności