Niespełna dwa miesiące dzielą nas od 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca’56. Wzorem ubiegłych lat Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 przygotowało szereg inicjatyw upamiętniających bunt poznańskich robotników.

 

X edycja Akcji „Światełko dla Czerwca ’56”

14 czerwca startuje dziesiąta, jubileuszowa edycja Akcji „Światełko dla Czerwca ’56” – inicjatywy, która ma na celu uczczenie ofiar i uczestników Czerwca ’56 oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o poznańskim buncie. Jak co roku, tuż przed kolejną rocznicą grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. Inauguracja tegorocznej Akcji „Światełko dla Czerwca ’56” odbędzie się 14 czerwca 2021 o godzinie 11.00 na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu, przy grobie Kazimierza Wieczorka. Akcja „Światełko dla Czerwca ’56” od lat odbywa się na terenie całej Polski, przy udziale placówek oświaty. Do dziś włączyło się w nią ponad 20 szkół i przedszkoli z różnych miejscowości. Dzieci i młodzież wraz z opiekunami odwiedzają wskazane przez nas groby, tym samym poznając lokalną historię i budując swoją tożsamość. Ten walor Akcji umożliwia jej wykorzystanie na każdym szczeblu edukacji, począwszy od przedszkola aż po szkołę ponadpodstawową.

 

Książeczka dla dzieci „Róża i tajemnicza walizka” –

W jubileuszowym roku 65 rocznicy wydarzeń czerwcowych Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 przygotowało również propozycję dla najmłodszych. Już wkrótce światło dzienne ujrzy książeczka edukacyjna „Róża i tajemnicza walizka”. Wraz z Różą – bohaterką publikacji i jej młodszym batem Józkiem wyruszymy na wyprawę do 1956 roku. Jakie przygody przeżyjemy? Czy uda nam się wrócić do czasów współczesnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą się w publikacji przygotowywanej z okazji rocznicy Poznańskiego Czerwca’56.

 

Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć – wystawa plenerowa

Wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, w związku z 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca. Wystawa skupia się na procesie przywracania pamięci Poznańskiego Czerwca i jego upamiętnieniu. Istota wydarzeń sprzed 65 lat ukazana zostanie przez pryzmat życia społecznego w latach 50. XX wieku, trudnych warunków codziennej egzystencji, które były bezpośrednią przyczyną wybuchu robotniczego strajku. Plenerowa ekspozycja będzie miała swa premierę 27 czerwca w Poznaniu. Odwiedzi również najważniejsze miasta w Wielkopolsce, zaprezentowana zostanie również w Warszawie. Wystawę uświetnią materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956, IPN, Cyryla, PAP,  oraz ze zbiorów prywatnych mieszkańców Wielkopolski.

 

III Test Wiedzy o Poznańskim Czerwcu – coroczny konkurs dla uczniów szkół średnich, w których mogą wykazać się wiedzą na temat wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Etapy Testu to: wiedza ogólna w zakresie historii Wielkopolski w latach 1945-1956, przyczyny i przebieg Powstania Poznańskiego, osoby związane z Poznańskim Czerwcem, miejsca pamięci związane z Poznańskim Czerwcem. Ze względów pandemicznych tegoroczna edycja testu odbędzie się w czerwcu w formie on-line 14 czerwca.

 

Nie są to wszystkie atrakcje, które Muzeum Powstania Poznańskiego-Czerwiec 1956 przygotowało w związku z rocznicą. Szczegóły kolejnych już wkrótce pojawią się na naszej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych.

Zapraszamy!

Powrót do listy kategorii Aktualności